Çocukların gözünden Efrîn operasyonu: Uçaklar her gün vuruyordu

  • 09:14 21 Ocak 2019
  • Çocuk
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - TSK ve ona bağlı grupların Efrîn'e yönelik operasyonun üzerinden geçen 1 yılda, Efrînli çocukların gözünde öfke ve umut iç içe yaşandı. Diğer Efrînliler gibi topraklarına dönecekleri günü bekleyen çocuklar, “Uçaklar her gün vuruyordu. Çocuklar katledildi. Efrînli çocuklarız, kendi toprağımızda yaşayacağız” diyor. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların Efrîn'e dönük operasyonunun üzerinden 1 yıl geçerken, kuşkusuz ki saldırılardan en fazla çocuklar etkilendi. Savaş uçakları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile yapılan saldırılarda 45 Efrînli çocuğun katledildiği açıklandı. Kimi Efrînli çocuk katledilerek yaşamdan koparıldı, kimisi de en yakınında arkadaşının, annesinin, babasının yada kardeşinin katledildiğine tanıklık etti. Saldırılar sonrası aileleri ile birlikte Şehba'ya göç etmek zorunda bırakılan çocukların yaşamında derin yaralar bırakıldı.
 
 Üzerinde oyun oynadıkları ve hayaller kurdukları topraklarından alıkonulan çocukların dillerinden son bir yıldır şu cümle bir an olsun düşmedi: "Efrîn’i özledik." Efrînli çocukların gözlerinde öfke, umut, sevinç ve mutluluk hep iç içe. Yaşananlara Efrînli çocukların gözünden bakmak için mikrofonumuzu onlara uzattık.
 
'Tekrar Efrînimize döneceğiz'
 
Yönümüzü verdiğimiz Şehba'daki Serdem Kampı'nda ilk olarak 10 yaşındaki Mezyet Mervan ile konuştuk. Mezyet, Efrîn'e olan özlemini boyundan büyük olan şu sözlerle anlattı: "Saldırılarda o kadar çocuk katledildi, onların ne suçu vardı? Uçak, tank ve topları, ev ve okullarımızı yıktı. Okullarımızı çok sevdiğimiz için Şehba'da kendi ana dilimizi okuyoruz. Okullarımız var, burada da okuyoruz. Güzel olan her şeyi öğreniyoruz buda bizi mutlu ediyor. Biz tekrar Efrînimize döneceğiz. Yıkılan ev ve okullarımızı yeniden yapıp eskisi gibi özgürce yaşayacağız. Efrîn bizimdir hiç kimse boş hayal kurmasın."
 
‘Biz de Efrînli çocuklarız’
 
9 yaşındaki Sediqe Hesen, yaşadıklarını anlatırken titriyor ve şöyle devam ediyor: “Efrîn'de Şehit Rüstem Okulu’nda okuyordum ve çok mutluydum. Saldırılar başlayınca çocuklar korktu ancak büyüyen direnişi görünce artık korkmadık. Saldırılardan dolay Şehba'ya yerleştik. Burada Efrîn'de olduğu gibi direniyoruz. Bir daha Efrînimize gideceğiz. Okullarımızda okuyup sınavlara gireceğiz. Her bitki kendi toprağında yeşerir, biz de Efrînli çocuklarız. Efrîn'de büyüyüp kendi toprağımızda yaşayacağız. Efrîn'e bir daha döneceğiz. Efrîn bizimdir başkasının değil."
 
'Toprağımız olmadan yaşayamayız'
 
Yine 11 yaşındaki Efrînli Mihemed Şêxo, yaşananları anlatırken “Uçaklar, tank ve toplar Efrîni hedef aldı. Her yeri vurdular. Evimizi vurdular. Hala düşünüyorum nasıl kurtulduk? Burada okulumuzu açtık ve ana dilimizi okuyoruz. Nereye gidersek gidelim kendi anadilimize bağlıyız. Efrin bizimdir. Toprağımız olmadan yaşayamayız ki” ifadelerini kullanıyor. 
 
‘Efrîn'de direndik Şehba'da da direniyoruz’
 
Mikrofonumuzu bu sefer de 9 yaşındaki Nigar Hisên'e uzatıyoruz. Nigar da tıpkı diğer Efrînli çocuklar gibi arkadaşlarının katledilmesine tanıklık etmiş. “O nasıl bir savaştı bilmiyorum” diyen Nigar, “Arkadaşlarım öldürüldü, her gün uçaklar bizi vuruyordu. Efrîn'de direndik Şehba'da da direniyoruz ve bir daha Efrîne döneceğiz. Efrîn bizimdir ve biz kendi toprağımıza, ev ve okulumuza gideceğiz” sözleriyle devam ediyor. 
 
'Arkadaşlarımızı katlettiler'
 
10 yaşındaki Mihemed Salah da, Efrîn’e geri döneceği günü bekleyenlerden. Saldırı anına dikkat çeken Mihemed, şöyle diyor: “Efrîn'deydik Türk Devleti bize saldırdı. Hem de 72 uçakla. Evimizi vurdular bodrumlara girdik orayı da vurdular. Küçük çocukları katlettiler paramparça oldular. Kulakları kafaları koptu. Küçük arkadaşlarımızı katlettiler. Okullarımız güzeldi. Uçaklar gelip okullarımızı da yıktı. Serdem Kampı’na yerleştik. Burada da direniyoruz. Ta ki Efrînimize gidene kadar. Burada zorlanıyoruz. Çadırlara su giriyor. Efrînimize gitmek istiyoruz."
 
‘Efrîn küçük çocukların yüreğinde şirindir’
 
Son olarak ise 11 yaşındaki Diljin Cebo ile konuşuyoruz. Bir gün elbette topraklarına geri döneceklerini vurgulayan Diljin, "Efrînimizi harap ettiler. Köyümüzü talan ettiler, uçaklarla köyümüzü vurdular. Bir gün elbette döneceğiz. Efrîn küçük çocukların yüreğinde şirindir. Biz Efrîn’den hiç çıkmadık ki ruhumuz hep orda. Biz bu yaşta 58 gün direndik. Uçaklar çoktu. Bakıyorduk ‘acaba nereyi vuracaklar’ diyorduk. Erdoğan okullarımızı yıktı ne istedi bizden? Küçük arkadaşlarımızı parçaladı. Biz bu gün Serdem Kampı'nda direniyoruz. Orası bizimdir. Orada gözlerimizi açtık. Kimse boş hayal kurmasın Efrîn onlara kalmayacak” diyor.