Çocuklar ev içindeki oyuncaklarla değil dışarıdaki çamurla mutlu!

  • 09:01 22 Nisan 2019
  • Çocuk
Hamdiye Çiftçi
 
VAN - Betonlaşma nedeniyle oyun alanı kalmayan çocuklar, dört duvar arasında oyuncaklarla zaman geçirmek zorunda bırakılıyor. Havaların ısınmasını fırsat bilerek dışarı çıkan Ercişli çocuklar, çamurdan yaptıkları oyuncaklarla yaratıcılıklarını ortaya koyuyor.
 
Son yıllarda hızla gelişen kentleşme nedeniyle yaşam alanları betonlaşırken, çocuklar da bu betonlar arasında sıkışarak yaşamak zorunda bırakılıyor. Çocukların toprakla temas edeceği veya oyun oynayacağı alanlar giderek sınırlanırken, araştırmalara göre Türkiye’de her 10 çocuktan 6’sı günde en fazla bir saat ya da daha az bir süre dışarıda oyun oynuyor. Bunun nedeni ise parkların yetersizliği, sokakların güvensizliği ve kaldırımdan başka alan olmaması. Yapılan araştırmalar, çocukların toprakta, temiz havada zaman geçirmelerinin gelişimleri açısından çok önemli olduğunu gösteriyor. Doğada olmak çocuklarda stresi engellerken, D vitamini ihtiyacının karşılamasını sağlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirirken, alerjilere karşı da direncini arttırıyor. 
 
Van’ın Erciş ilçesinde yaşayan çocuklar, havaların ısınmasını fırsat bilerek sokakta yağmurla oluşan çamurun tadını çıkarıyor. Çocuklar evde yapay oyun hamurları yerine çamurdan oyuncaklar yaparak hayal güçlerini kullanıp yaratıcılıklarını ortaya koyuyor.
 
‘Çamurdan oyuncak yapıyoruz’ 
 
Çamurla oynarken hep bir ağızdan şarkı söyleyen çocukların mutlulukları yüzlerinden okunuyor. Çamurdan oyuncak yaptıklarını söyleyen Delila, “Bu bizi çok mutlu ediyor. Toprağı biraz su ile karıştırınca doğal oyun hamuru oluyor. Biz de şekillendiriyoruz. Çamurdan bebek, araba, kalp, çiçek ev, ağaç, tencere, tabak gibi şeyler yapıyoruz. Bittikten sonra çamurdan oyuncaklarımızı güneşe bırakıp kurutacağız. Çok güzel oluyor” diye belirtiyor.
 
Amara da, evde dört duvar arasından oyuncaklarla mutlu olmadıklarını belirterek, “Annemiz kızıyor ama yine de burada oynamak çok eğlenceli” diyor.