‘Yasalar Çocuk Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu hale getirilmeli’

  • 09:33 22 Nisan 2019
  • Çocuk
DİYARBAKIR - Türkiye’nin çocuk gerçeğine dikkat çeken İHD Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Gülesra Güllü, yapıcı, sosyal politika ve yasal düzenlemeler yapılarak, Türkiye’nin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanmaya hazırlanırken, ülke genelinde çocuk hak ihlalleri de artarak devam ediyor. Çocuk yaşta zorla evlendirilen, istismar edilen, tutuklanan ve şiddete maruz kalan çocukların sayısı hızla artıyor. Okula gitmesi gerekirken çalışmak zorunda bırakılan “çocuk işçi” sayısındaki artış da Türkiye’nin acı gerçeklerinden. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube yöneticisi ve Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Gülesra Güllü, Türkiye’nin çocuk gerçeğine dikkat çekti. 
 
‘Hak ihlallerinin nedeni yasal eksiklik’
 
Çocuklara yönelik yaşanan hak ihlallerinin en temel nedeninin yapıcı, sosyal politika ve yasal düzenlemelerin olmayışı olduğunun altını çizen Gülesra, Türkiye’nin 24 yıl önce Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf olduğunu anımsattı. Gülesra, “Türkiye, 24 yıl önce BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin tarafı olarak güvence altına alınan çocuğun üstün yararı, yasama ve gelişme hakkı, katılım hakkı, güvenli bir ortamda büyüme hakkı yükümlülüklerini yerine getirmelidir” dedi.
 
‘Çocuk ölümleri ciddi boyutlarda’
 
İHD’ye yapılan başvuru ve izleme çalışmaları sonucu tespit edilen çocuk hak ihlallerini paylaşan Gülesra, geçen yıl içerisinde 41 çocuğun yaşamını yitirdiğini, 64 çocuğun ise yaralandığını belirtti. Gülesra, şöyle devam etti: “2018 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 1 çocuk güvenlik güçleri tarafından açılan ateş sonucunda yaşamını yitirmiş, 1 çocuk yaralanmıştır. Silahlı çatışma sonucunda 1 çocuk yaralanmıştır. Bombalı saldırılar sonucunda bir çocuk yaşamını yitirmiştir. Resmi hata ve ihmal sonucunda 3 çocuk yaşamını yitirirken, 46 çocuk yaralanmıştır. Mayın ve sahipsiz bırakılan patlayıcıların infilak etmesi nedeniyle 2 çocuk yaşamını yitirmiş, 2 çocuk ise yaralanmıştır. Yine 2 çocuk şüpheli şekilde, 3 çocuk da intihar sonucu yaşamını yitirmiş, 4 çocuk ise intihara teşebbüs etmiştir.” 
 
‘Çocuklar işçiliğe zorlanıyor’
 
Gülesra, Başbakanlık Genelgesi ile “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” olarak ilan edilen 2018 yılında İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre sadece bölge illerinde çalışmaya zorlanan en az 22 çocuğun yaşamını yitirdiğini vurguladı. 2018 yılında aile içinde ve toplumsal alanda çocuklara yönelik yaşanan şiddet ve istismar olaylarına da değinen Gülesra, şiddet sonucu 7 çocuğun yaşamını yitirdiğini, 14 çocuğun yaralandığını, 92 çocuğun istismara maruz kaldığını, 4 çocuğun ise kaçırılarak alıkonulduğuna dikkat çekti.
 
‘Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmeli’
 
Yaşanan hak ihlallerine karşı görünürlüğün ve farkındalığın arttırılması gerektiğinin altını çizen Gülesra, çocuklara yönelik yapıcı, sosyal politika ve yasal düzenlemelerin yapılması ve Türkiye’nin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.