Sur Çocuk Festivali etkinliklerine çocuklar bugünde yoğun ilgi gösterdi

  • 18:41 9 Haziran 2019
  • Çocuk
DİYARBAKIR - Sur Çocuk Festivali’nde bugün de 10 ayrı yerde farklı saatlerde etkinlikler ve atölyeler gerçekleştirildi.  Hevsel Bahçeleri'nde yapılan doğa yürüyüşü ile başlayan festival, atölyeler, tiyatro ve sinema gösterimleri ile tüm gün devam etti. 
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Sur Belediyesi, Diyarbakır Ticaret Odası, Önce Çocuklar Derneği, Lotus Genç Alan Derneği, Çocukça Çocuk Çalışmaları Derneği, Ekoloji Derneği, DSM, Med-Der, Laleş Sanat Evi, Amidar Kültür ve Sanat Topluluğu, ZimZim ve Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği’nin de desteği ile yapılan “Sur Çocuk Festivali” 3’üncü gününde çeşitli etkinlikler ile devam etti. Festival kapsamında bugün sabah saat 08.00’da Önce Ekoloji Derneği öncülüğünde Hevsel Bahçeleri'nde onlarca çocukla beraber doğa yürüyüşü yapıldı. 
 
Çocuklar beraber kahvaltı yaptı
 
Yürüyüş boyunca çocuklara Diyarbakır tarihi, ekolojik yaşam, Hevsel Bahçeleri tarihine ilişkin anlatımlar yapıldı. Yürüyüş sonrası ağaçlık bir alanda çocukların evden getirdiği kahvaltılıklar ile kahvaltı yapıldı. Doğa yürüyüşü etkinliğine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin ile çok sayıda ekoloji üyesi de katıldı. 
 
Çocuklar birçok etkinlikte bir araya geldi 
 
Festival kapsamında gün içerisinde yaşları 4-17 arasında değişen çocuklar, 10 ayrı etkinlikte bir araya geldi. Med-Der tarafından Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi’nde “Masal yazım atölyesi”, Laleş Sanat evinde “Resim, fotoğraf ve halk dansları atölyesi”, Ma Music Canter-Amidart Kültür-Sanat Topluluğu tarafından Dengbêj Evi’nde “Masal ve Enstrüman Tanıtımı Atölyesi”, Sur Belediyesi Gençlik Evi'nde “Pantomim ve çizgi film atölyesi”, Ma Music Center ve Sur Belediyesi tarafından Bağıvar Köyü'nde “Darbuka, Body Percusyon, Boomhackers atölyesi” ile pantomim gösterisi düzenlendi. 
 
Çocuklara için tiyatro gösterimi
 
ÇandAmed'de ise çocuklar tiyatro gösteriminde bir araya geldi. Yönetmenliğini Elvan Koçer'in yaptığı “Kurmançki Pîrê û Luye” (Yaşlı Kadın ve Tilki) oyunu sahnelendi. Tiyatro gösterimine çocuklar büyük ilgi gösterirken, HDP'li vekil Saliha Aydeniz de çocuklar ile beraber oyunu izledi. Oyun bitiminin ardından Saliha, yönetmene ve oyunculara çocuklar adına çiçek verdi. Saliha, ilk kez böyle bir festival gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, "Çok değerli ve mutlaka devamı gelmesi gereken bir festival. Bu oyun çocuklar açısından da önemliydi. Çünkü dilimiz unutulmaya yüz tutmuş. Yeni neslin anadilini bilerek, anadilinde konuşarak büyümesi gerekir. Bu nedenle arkadaşlara böyle bir oyun hazırladıkları için teşekkür ediyorum. Oyunun Zazaca olması da ayrıca çok ilgimi çekti. Dilimizi daha çok konuşmak ve yaratmak zorundayız" dedi. 
 
Tiyatrodan sonra da Zarok TV'nin hazırlamış olduğu sinema filmleri izlendi. Çocuklar sinemaya da büyük ilgi gösterdi. Etkinlikler ve atölyeler yarın da devam edecek.