Cezaevindeki çocuklar için oyuncak kampanyası

  • 09:05 13 Temmuz 2019
  • Çocuk
İSTANBUL - Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, anneleriyle cezaevinde tutulan çocuklar için yaklaşık bir ay önce oyuncak kampanyası başlattı. İnisiyatif üyesi Gülsev Kaya, “Hapisteki çocuklara dair bir farkındalığın olmadığını fark ettik. Oyuncaklara ulaştık şimdi de çocuklara ulaşmak istiyoruz” dedi. 
 
Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ), anneleriyle birlikte cezaevinde tutulan çocuklar için oyuncak kampanyası başlattı. Cezaevlerinde yaşanan hak gaspları ve sorunları dile getirmek için bir araya geldiklerini belirten TDİ üyesi Gülsev Kaya, cezaevlerinde yoğun baskıların olduğu bir dönemde inisiyatifi kurduklarını söyledi.
 
Şuana kadar cezaevleriyle dayanışmak için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdiklerini dile getiren Gülsev, “Kitap yayın yasaklarından tutalım da çok yaygın olan tutuklama sürecinde birebir karşı karşıya kaldıkları problemleri dile getirdik. Hapishane önünde eylemler gerçekleştirdik. Tutsaklara kitap yollama kampanyaları gerçekleştirdik. Aslında hapishanede kendi hukuku dışında olan ne varsa bütün bunlara karşı refleks geliştiren bir oluşumuz” dedi.
 
‘Hapisteki çocuklara dair bir farkındalığın olmadığını fark ettik’
 
Anneleri ile birlikte hapsedilen çocuklar için ise şuana kadar herhangi bir çalışma yürütmediklerini dile getiren Gülsev, oyuncak kampanyasına ilişkin şunları söyledi: “Türkiye’de 9 tane kapalı kadın cezaevi, 8 tanede açık cezaevi var. Bunun içerisinde ayrıca kampanyamızın da yaş grubunu oluşturan 0-6 yaş grubu çocuklar var. Bu çocuklar anneleriyle birlikte hapishanede kalmak zorunda kalıyor. Tarsus Hapishanesi’nden Yıldız Sönmez isimli tutsağın Arin isimli 3 yaşında çocuğu var. ‘Çocuğuma oyuncak istiyorum’ diye bize mektup yolladı. Onun mektubu gelince biz de tüm çocuklar için bunu gündemimize aldık. Onun bu adımı bize böyle bir kampanya yapılması gerektiğini hatırlatmış oldu. Aslında bu süreçte bizim fark ettiğimiz şey anneleriyle birlikte içeride kalan çocuklar. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 864 çocuk annesiyle birlikte hapishanede kalıyor. Bu sayı var ama bunların kimler olduğu, nerelerde kaldığı ne tür sorunlar yaşadıklarına dair bir farkındalığımızın olmadığını fark ettik.”
 
‘Hedefimiz tüm çocuklara oyuncak yollamak’
 
Cezaevlerindeki bütün çocuklara oyuncak gönderme hedeflerinin olduğunu belirten Gülsev, “Hapishanedeki 864 çocuğun büyük bir kısmı adli suçtan yatan kadınların çocukları. Adli, siyasi fark etmez bütün çocuklar her yerde oyuncakla oynamalı. Çocuklar hapishane de olsa dışarıda da olsa oyun oynamalı. Çocuğun beden gelişimini, dil gelişimini, kendini ifade edebileceği her türlü şey oyunla olur. Hapishane koşullarını düşündüğümüzde en fazla 10 metre karelik bir alanda günü yetişkinlerle geçirmek zorunda kalan çocukların psikolojisini ve olanaklarını düşündüğümüzde bunun önemli bir ihtiyaç olduğunu görebiliyoruz. Orada bir arkadaşa ihtiyacı var. Oyuncaklarla bir arkadaşlık bağı kurmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Tutsaklar bize ihtiyaçlarını yazsın’ 
 
Yaklaşık bir aydır kampanyayı başlattıklarını dile getiren Gülsev, “Çok geniş bir kamuoyu bizimle birlikte hareket etti. Şuanda çok fazla oyuncak birikmiş durumda. Bu konuda duyarlı olan bir kesim var. Biz yeter ki hareket edelim. Anneler bu çocuklara bakacak kişiyi bulamadığı için yanına almak durumunda kalıyor. Buna karşı daha duyarlı olmak gerekiyor. Şuanda nerelerde hangi çocuklar var onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Evet oyuncaklara ulaştık bundan sonrası çocuklara ulaşmak istiyoruz. Hapishanelerdeki anneler bize mektupla ihtiyaçlarını yazabilir. Aynı zamanda bir iletişim verimiz olsun istiyoruz. Kendi çocuklarımıza nasıl bir anlam yüklüyorsak bu hapishanelerdeki çocuklar içinde geçerli olmalıdır” diye belirtti.
 
Öte yandan, Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi kullanıcı adıyla facebook sayfasından iletişime geçilerek, kampanyaya dair bilgi edinilebilir.