Hayallerini gerçekleştirmek için çalışmak zorunda bırakılıyorlar

  • 09:04 14 Aralık 2019
  • Çocuk
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Seyhan’da ailelerinin ekonomik koşullarından dolayı çocuklar, hayallerini gerçekleştirmek için çalışmak zorunda bırakıldıklarını söylüyor. 
 
Türkiye’de ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele Eylem Planları’ hazırlanmasına rağmen, pek çok çocuk ağır ve kayıt dışı işlerde çalıştırılmaya devam ediliyor. 2018 yılı "Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı" olarak ilan edilmiş ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda çok taraflı bir katılımla ‘çocuk işçiliği’ ile mücadele ulusal programı (2017 - 2023) çıkarılmıştı. Ancak uygulamada herhangi bir ilerleme olmadığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileriyle de netlik kazandı. TÜİK’in 2018’de yayınladığı verilere göre, çalışmak zorunda bırakılan çocukların işgücüne katılım oranı 2017'de yüzde 20,3 iken 2018 yılında bu oran yüzde 21,1 oldu. Çalıştırılan çocuk sayısı 2 milyona dayanırken, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) araştırmasına göre de, Türkiye’de yaklaşık her üç çocuktan biri, başka bir deyişle 7 milyondan fazla çocuk şiddetli maddi yoksunluk çeken hanelerde yaşıyor. Her kentte mendil satan, inşaatta çalışan, boyacılık yapan, araçları silerek para kazanmaya çalışan binlerce çocuk var. 
 
Okul harçlığı için çalışıyorlar
 
Adana’nın Seyhan ilçesinde kuzen olan Ali Kemal ve Ali Ekber de 2 milyon çocuktan yalnızca ikisi. Ali Kemal ve Ali Ekber, her sabah saat 08.00'de kentin en işlek caddesi olan Çakmak Caddesi’ne gelerek çalışmak zorunda kalıyor. Akşama kadar caddede oyuncak satan çocuklar, ailelerinin durumundan dolayı çalışmak zorunda olduklarını ifade ediyor. 
 
‘Doktor olmak istiyorum’ 
 
Okulu çok sevdiğini bu yüzden harçlık çıkarmak istediğini söyleyen 10 yaşındaki Ali Kemal, “Ailemin maddi durumu iyi olmadığı için okul harçlıklarımı çıkarmam gerekiyor. Okula gidiyorum hafta sonu da çalışıyorum. Derslerim çok iyi ve doktor olmak istiyorum, insanların hayatını kurtarmak çok güzel bir şey” diyor. 
 
12 yaşındaki Ali Ekber de okul harçlığı için çalışmak zorunda olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Okulu çok seviyorum ve ayrılmak istemiyorum. Bu yüzden de çalışmak zorundayım” diyor.