Çocukların yaşamını yitirmesine neden olan firmalara dava

  • 12:52 17 Aralık 2019
  • Çocuk
HABER MERKEZİ - Tesla, Apple, Microsoft, Dell ve Google’ın çatı kurumu Alphabet’e kobalt madenlerinde çalışmaya zorlanan çocukların yaşamını yitirmesine ortak oldukları gerekçesiyle dava açıldı.
 
Dünyanın en büyük 5 teknoloji firması, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) kobalt madenlerinde çalışmaya zorlanan çocukların yaşamını yitirmesine ortak olmakla suçlanıyor. ABD merkezli Uluslararası Hak Savunucuları (IRA) adlı kuruluş, akıllı telefon, elektrikli araba ve bilgisayar teçhizatında kullanılan kobaltın çıkarıldığı madenlerde çalıştırılan bazı çocukların hayatını kaybetmesi ve yaralanmasının ardından 14 aile adına dava açtı.
 
‘Çocuklar zorla çalıştırılıyor’
 
Davada, Tesla, Apple, Microsoft ve Dell’in yanı sıra Google’nın çatı kurumu Alphabet gibi teknoloji devlerine suçlamalar yöneltildi. Dava dilekçesinde söz konusu firmalar, aileler tarafından çocukların yaşamını yitirmesine ya da ciddi derecede yaralanmasına neden olan “zorla çalıştırma”  sisteminin parçası olarak nitelendirildi.
 
‘İşe gitmek için okulu terk ediyorlar’
 
Mahkeme belgelerine göre, ailelerinin içinde bulunduğu son derece ağır yoksulluk nedeniyle en küçüğü 6 yaşında bu çocukların işe gitmek için okulu terk etmek ve Britanyalı Glencore firmasının sahibi olduğu madende çalışmak zorunda kaldığı belirtildi.
 
‘Uzuvlarını kaybetmiş çocukların fotoğrafları verildi’
 
Kobalt kaynaklarının kullanımına dair teknoloji devlerinin toplu halde yargıya taşınmasıyla bir ilk yaşanırken, Washington DC Bölge Mahkemesi’ndeki dava belgelerinde uzuvlarını kaybetmiş çocukların fotoğraflarına da yer verildi.
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) kasım ayında yayımladığı raporda, KDC’den bakır ve kobalt temin eden madencilik firmalarına, bu ülkede yolsuzluk ve çocuk işçiliği konusunda daha fazla çaba harcamaları çağrısı yapılmıştı.
 
Kaynak: Independent