YouTube'dan çocukları hedef alan görüntülere engelleme

  • 12:32 11 Kasım 2017
  • Çocuk

 

HABER MERKEZİ -  Video plaformu YouTube, çocukları hedef alan uygunsuz görüntülerin yer aldığı videolara yaş sınırı getireceğini, şikayet üzerine de engelleyeceğini duyurdu. 
 
İnternetin en büyük video platformu YouTube, çizgi film karakterlerinin kullanıldığı cinsellik, şiddet ya da uygunsuz görüntüler içeren videolara yaş sınırlaması getirileceğini açıkladı. Ancak bu videoların engellenebilmesi için izleyicilerin "sahte" içerikleri şikayet etmesi gerekiyor. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, bir süredir çocukları hedef alan ve birçoğunda uygunsuz görüntüler bulunan videolar nedeniyle ebeveynler ve teknoloji yazarları tarafından eleştirilen, platform, bu tarz içeriğe sahip videoları reklamlandırmayı durdurup, içerik yükleyicilerin bu videolardan para kazanmasının önüne geçmeye çalışıyor. 
 
Platform, videoların kullanıcılar tarafından bildirilmesi durumunda, 18 yaş sınırlaması getirecek. Yaş sınırlaması olan videolar, çocuklara yönelik YouTube Kids uygulamasındaki seçkilerden de çıkarılacak. 
 
Yayıncılık ve teknoloji üzerine yazıları bulunan James Bridle, geçen hafta yayınladığı bir yazıda YouTube'da çocukları içine çeken bu "kara delik"e dikkat çekmişti. James, çocukları hedef alan bazı videoların, şiddet ya da cinsellik içermese bile, ürkütücü, rahatsız edici ve uygunsuz olduğunu belirtti. James, "Bazıları YouTube'u çocukları sistematik olarak korkutmak, travmaya uğratmak ya da sömürmek için kullanıyor" diyor.