'Piskilet' imkanı olmayan çocuklara bilim taşıyor

  • 09:08 28 Şubat 2018
  • Çocuk
İZMİR - Gönüllü eğitmenlerden oluşan Piskilet Çocuk ekibi, eğitim imkânı bulamayan çocuklara geri dönüşüm, kukla ve ritim atölyeleri ile bilimsel eğitimi taşıyor.
 
İzmir’de gönüllü eğitmenlerin bir araya gelerek oluşturduğu Piskilet Çocuk ekibi, eğitim imkânı bulamayan çocuklara bilimsel eğitim taşıyor. Bir yılı aşkın süredir etkinliğine devam eden ekip, geri dönüşüm atölyesi, kukla, ritim atölyeleri ile çocuklarla buluşuyor.
 
Farklı alanlarda uzmanlaşmış eğitim gönüllüleri bir araya geldi
 
Diyarbakır’da da benzer bir çalışma yürüten ekip,  şimdilerde Yamanlar Cemevinde yapılan atölyelerde çocuklarla bir araya geliyor. Anne ve babalarla da bir arada olabilecekleri projeler geliştirmeyi hedefleyen ekibin kurucularından Mehtap Alişan, farklı alanlarda uzmanlaşmış gönüllülerin de faaliyetlerine katılabileceğini belirterek, İzmir dışında da atölyeler oluşturmak istediklerini söyledi. 
 
‘Ailelerin de gelişime ihtiyacı var’
 
Atölye öncesi bir araya gelen ekip, önce birbiri ile bilgi alışverişinde bulunuyor,  program oluşturuyor, eğitim yöntemleri hakkında tartışıyor. Piskilet ekibinden müzik eğitimi veren Eylem Güler Yıldırım, ilk olarak alan çalışması yaparak eğitim verilecek yerleri tespit ettiklerini söyledi. Çocuklar kadar anne babaların da gelişime ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Eylem, çocukların öğrendiklerini ailesiyle paylaşamadığını veya ekonomik nedenlerle tekrar edemediğini belirtti. Gönüllü psikologlardan alacakları yardımla aileleri de içine alan bir proje üretmeyi istediklerini söyleyen Eylem, ailelerin de katılacağı ritim dersleri veya geri dönüşüm atölyeleri gibi etkinlikler yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.