12 yaşında omuzlarına 'aile yükü' bindirilen çocuklar

  • 09:05 21 Haziran 2018
  • Çocuk
MUŞ - Bütün gün ayakkabı boyamak için sokakta bekleyen 12 yaşındaki Arda, yasalar ve uluslararası sözleşmelere rağmen hakları korunmayan milyonlarca çocuktan sadece biri.  
 
Çocuk istismarının eril yargı kararları nedeniyle her geçen gün arttığı Türkiye'de  istismar türlerinden biri olan çocuk işçiliği de katlanarak artıyor. Çocuk işçilerinin sayılarının her geçen gün arttığı Türkiye'nin yanı sıra Kürdistan kentlerinde de her sokakta mendil satan, inşaatta çalışan, boyacılık yapan, araçları silerek para kazanmaya çalışan binlerce çocuk var.  Muş'un Bulanık ilçesinde yaşayan 12 yaşındaki Arda da bu çocuklardan biri. Her sabah saat 08.00'de sokağa çıkan Arda, akşama kadar caddelerde ayakkabı boyayabilmek için bekliyor. 
 
Oyun oynamaya vakti de parası da olmayan Arda, evdeki 8 çocuktan biri. Bütün gün sokakta ne kadar zorlandığını anlatan Arda, "aile geçindirmek" gibi ağır bir yükün ne olduğunu bile öğrenmek zorunda kalmış. Okul derslerine de çalışamayan Arda, "Büyüdüğümde durumu kötü olan ailelere, çocuklara yardımcı olmak istiyorum" diyerek özetliyor her şeyi.