Eğitimde kast sistemine karşı kampanya

  • 09:04 29 Haziran 2018
  • Çocuk
İZMİR - Veli-Der tarafından TEOG yerine getirilen ve ilk kez bu yıl liselere geçişte uygulanacak adrese dayalı çember sistemine karşı imza kampanyası başlatıldı. Bu yeni sistemin eğitimde kastlaşmayı getireceğini belirten Eylem Tunalı, tüm öğrenci ve velileri dayanışmaya çağırdı. 
 
Lise sınav sonuçlarının açıklandığı şu günlerde eşit, parasız, bilimsel eğitimi savunan derneklerden biri olan Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), çember ve adrese dayalı yerleştirme sistemine karşı imza kampanyası düzenliyor. Kampanya, tercihlerin sona ereceği 11 Temmuz'a kadar devam edecek. AKP'nin sürekli sistemi değiştirdiğini belirten Veli-Der yönetiminden Eylem Tunalı, seçim sonrasında da yine bu zihniyete karşı mücadele edeceklerini dile getirdi. 
 
'Çocukların iradesi yok sayılıyor'
 
16 yılda 6 kez sınav sisteminin değiştiğini kaydeden Eylem, adrese dayalı çember sistemi ile öğrencilerin iradelerinin hiçe sayıldığını vurguladı. Eylem, "Çocukların yeteneğine, ilgisine, isteğine bakmadan bu tercih sistemine zorlanıyorlar. Her öğrencinin istediği okulda eğitim görme şansı olmalıdır. Bu adres sistemi ve tercih siteminin ortanda kaldırılmasını istiyoruz. İmzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na göndereceğiz. Daha önce de bu tür özel okullara teşviklerle ilgili kampanya düzenlemiştik. Birçok imza kampanyası yaptık. Ne kadar çok olursa o kadar etkisi olur diye düşünüyorum" dedi.  
 
'Sokakta olmaya ve mücadeleye devam'
 
Öğretmenleri ve velileri çocuklar için ses çıkarmaya çağıran Eylem, AKP iktidarının manipülasyonlarla seçilmesinin eğitim sistemini ve çocukları olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyerek, sokakta olmaya ve mücadele etmeye devam edeceklerini ekledi. 
 
'Eğitim sistemi kastlaşmayı getirecek'
 
Adres sitemine göre öğrencilerin bulunduğu bölgenin dışında bir okulda eğitim göremeyeceğini, içinde imam hatip ve mesleki liseler dahil her okul türünde tercih yapmak zorunda kalacaklarını ifade eden Eylem, tercihlerin hangi kriterlerle yapılacağının da belli olmadığını aktardı. Yeni açıklanan sistemin kastlaşmayı getireceğini vurgulayan Eylem, "Çocuklarını bu okullara vermek istemeyen veliler özel okullara verecek. Ama özel okulların yanında bir de bu okullara gitmek zorunda kalan veliler olacak. Hiç kimse istediği okulda eğitim göremeyecek" dedi.