Rengârenk Umutlar Derneği'nden Surlu çocuklara 'oyuncak kütüphanesi'

  • 09:08 22 Eylül 2018
  • Çocuk
DİYARBAKIR - Sur'da kurulan Rengârenk Umutlar Derneği, çocuklar için "oyuncak kütüphanesi" açtı. Kütüphanenin en önemli özelliği cinsiyetçiliği pekiştirmeyen, ayrımcılığı çağrıştırmayan ya da şiddeti özendirmeyen bir kütüphane olması.
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 18 yıl önce kurulan Umut Işığı Kadın Kooperatifi, sokağa çıkma yasakları ve ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte kendini feshedip çalışmalarına ara verdi. Tekrar kurulma kararı alan kooperatif, "Rengârenk Umutlar Derneği" olarak Sur'da çalışmalarına başladı. Dernek, ilk önce çocuklar için bir çalışmaya imza atarak "oyuncak kütüphanesi" açtı. Kütüphaneyi çok seven çocuklar, her gün geldikleri dernekte kütüphaneye koşuyor.
 
Dernek Koordinatörü Yeter Erel Tuma, kütüphanenin çocuklar üzerinde geliştirici bir etken olduğunu dile getirdi. 
 
'Oyun çocuğun en doğal hakkıdır' 
 
Derneği Sur'da açtıkları ve Surlu çocuklarla buluştukları için ayrıca mutlu olduklarını belirten Yeter, "Umut Işığı, OHAL süreci, Sur'da ki çatışmalar derken tamamen politik gerilimlerden etkilendi ve kendi kendini feshetti. Ayrıca Sur'da bulunan diğer dernekler kapatılmıştı ve alan artık bomboştu. Sur'da yeni bir derneğin açılması ve bir an önce birinin bu bayrağı devralması gerekiyordu. Böyle bir ihtiyaçtan dolayı derneğimizi açtık. Oyun oynamak çocuğun en doğal hakkıdır. Sokaklar güvenli değil ve oyun alanı yok. O yüzden Rengârenk Umutlar Derneği'nde çocukların eğlenerek ve oynayarak öğrenmesi için bir zemin hazırladık" dedi.
 
Ayrıca sosyal ve kültürel atölyelerin de olduğunu kaydeden Yeter, çocuklar dil atölyesi ve oyun odalarında zaman geçirirken kadınlar için hazırlanan programları da olduğunu aktardı. 
 
'Oyuncak kütüphanesine ihtiyaç vardı'
 
Sur'da yasaklar, yıkımlar ve çatışmalardan en fazla çocukların etkilendiğini vurgulayan Yeter, şöyle dedi: "3 yıl geçmiş olmasına rağmen hala o travmaların etkisini görebiliyoruz. Bundan dolayı bir an önce rehabilite çalışmasını başlatmak istedik. Oyuncak kütüphanesi açtık tıpkı kitap kütüphanesi gibi. İsim yazdırıp oyuncak dağıtımı yapıyoruz. Haftanın iki günü yani Pazartesi ve Perşembe günleri oyuncak değişim günü. Ailelerden ve çocuklardan inanılmaz derecede geri bildirim alıyoruz." 
 
'Aileler çocuklarını kütüphaneye göndersin'
 
Oyuncak kütüphanesinde daha çok grup oyuncaklarına yöneltmeye çalıştıklarına dikkat çeken Yeter, çocuklara ekip, grup, paylaşım ve dayanışmayı öğretmeyi amaçladıklarını söyledi. Yeter, "Kütüphanede bulunan oyuncaklar nitelikli oyuncaklardır. Yani cinsiyetçiliği pekiştirmeyen, ayrımcılığı çağrıştırmayan ya da şiddeti özendirmeyen oyuncakları tercih ediyoruz ve çocukları o yönde yönlendiriyoruz" diyerek Sur'da bulunan ailelere de kütüphaneden faydalanması çağrısı yaptı.