Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali başladı

  • 15:15 12 Kasım 2018
  • Çocuk
 
 
ANKARA - Farklı yaş gruplarından çocukları, gençleri, ebeveynleri buluşturan ve 18 Kasım’a kadar sürecek olan Uluslararası Çocuk Festivali’nin ana teması “mülteci çocuklar” olacak.
 
Bu yıl 2'ncisi düzenlenecek Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali, 11 Kasım Pazar günü başladı. Farklı yaş gruplarından çocukları, gençleri ve ebeveynleri buluşturan festivalin bu yılki ana teması, “mülteci çocuklar” olarak belirlendi. Festival 18 Kasım’a kadar sürecek 
 
20 çocuğun emeği ve gönüllülerin katılımıyla hazırlanan festival, Yılmaz Güney Sahnesi başta olmak üzere, Sinetopya, ODTÜ Mezunlar Derneği, Bademlidere Çankaya Evi gibi merkezlerde; 60 film gösterimi, söyleşiler, paneller, uzman eğitmen ve sanatçılarla oluşturulan atölye ve gösterimlerle sinemaseverlerle buluşacak.
 
‘Ana tema mülteci çocuklar’
 
Festivalde, mülteci çocuklarla ilgili farkındalık yaratmak üzere film gösterimlerinin yanı sıra bir de panel düzenlenecek. Katılımcı ülkeler arasında Kanada, Hollanda, Avusturya, İran, İsviçre, İsveç, Almanya, İspanya, Küba, Japonya, İzlanda, Belçika, Bangladeş, İngiltere, Fransa, İtalya ve Türkiye bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışından gelen önemli yönetmen ve konukların söyleşilerinin yanı sıra çocuk kitapları yazarı Behiç Ak da festivalin onur konuğu olarak sinemaseverle buluşacak.
 
Toplumsal cinsiyet atölyesi 
 
Festival, “Toplumsal Cinsiyet”, “Yaratıcı Yazarlık”, “Ekoloji Dostu Çocuklar”, “Karikatür”, Hollanda'dan “CineKid Workshop”, “Basit Sinema Yapım”, “Bergman 100. Yaş Çocuklarla Sanat”, “Resim” ve “Sözsüz İşler” atölyeleriyle dolu dolu bir program sunuyor.
 
‘Senaryoları çocuklar yazdı’
 
Festivalin en renkli gösterimleri arasında çocukların kendi senaryolarını yazdıkları, oynadıkları ve yönettikleri filmlerin gösterimi, kendi oyunculuklarını üstlendikleri “Ah Şu Anneler Babalar” adlı tiyatro oyunu ve Bin Çocuk Korosu yer alıyor.18 Kasım’da son bulacak festivalin tüm gösterimleri ve etkinlikleri çocuklar için ücretsiz.