Göçe zorlanan Efrînli çocukların penceresinden yansıyan ‘özlem’

  • 09:04 30 Kasım 2018
  • Çocuk
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - Efrîn'den Şehba'nın Babınıs köyüne göç etmek zorunda bırakılan 16 çocuğun oyunu, 58 gün boyunca maruz bırakıldıklarının ve özlemlerinin yansıması. "Efrîna me" ismini verdikleri bir oyunu oynayan çocukların gözünden bir kez daha yansıyor Efrîn direnişi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı grupların Kuzey Suriye'nin Efrîn kentine saldırısı nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan binlerce çocuk Şehba'da kamplara ve köylere yerleşti. Savaş gerçekliğiyle tanışmak zorunda bırakılan çocuklar, oyunlarında Efrîn'e olan özlemlerini dışa vuruyor. Babınıs köyüne yerleşen çocukların sesi, köye ayrı bir heyecan ve coşku da katıyor bir yandan. Akraba olan 16 çocuk, Efrîn'e olan özlemlerini yıkılmış bir evin avlusunda yaşamaya devam ediyor. 
 
'Susun uçak geliyor' 
 
Çocukların en büyüğü Emine 10 yaşında. Emine başoyuncu ve oyunun adı ise "Efrîna me" yani "Efrîn'imiz." Emine ve Sozê evin büyükleri. Şehmuz, Demhat, Hemodê, Fehime, Cemal, Kemal, Aya, Ahmet, Amara, Şirin, Arin, Orivan Fatma, Mizgin ise sadece gülüyorlar. Kameranın kayıt tuşuna basarak, uzun süre onları seyrettim. Çocuklar habersiz oynuyor. Fehime'nin öyle tatlı bir gülüşü var ki onu çekmeye çalışırken beni fark ettiler ve sorguya tutuldum. 
 
"Oyununuza devam edin sadece sizi izlemek istiyorum" dedim. Etrafta ne kadar konserve kutusu varsa toplamış, bardak olarak kullanıyorlar. Birbirlerine çay kahve ısmarlıyorlar. Ot getirip güzel güzel yemekler yaptılar. Birden Emine "Susun uçak sesi geliyor" dedi. Herkes yerinde oturmuş kendinden emin "Olsun biz uçaktan korkmuyoruz ki" diyor. Oyunun adının neden 'Efrîna me' olduğunu anladım. Efrîn'i zihinlerinde sürekli canlı tutarken, yaşadıklarından ne kadar etkilendikleri de ortaya çıkıyor. 
 
'Tepelere çıkıp kendimizi koruyacağız' 
 
Çocukların sohbet konusu ise Türkiye'nin saldırıları. "Erdoğan neden çeteleri getirip Efrîn'e soktu. Arkadaşlarımızı katletti, evimizi talan etti, her şeyimizi çaldılar" diye soruyorlar. Emine bağırıyor, "Hazır olun her an çeteler bize saldırabilir eşyalarınızı bırakmayın yüksek bir tepeye çıkıp kendimizi koruyacağız" diyor.
 
58 gün aralıksız uçak sesleriyle yaşamak zorunda bırakılan bu çocukların ruh dünyası kamerama bu şekliyle yansıyor. Mahsumiyetin hücum ettiği yüzlerindeki her kıvrım beni farklı bir yerlere götürürken Fehim’in sesiyle bir anda onların yanına geri dönüyorum. Fehim arkadaşlarına gür bir sesle "Efrin'ê gidelim" derken çocuklar zafer işareti yapıp "Bijî berxwedana Efrinê" sloganları atıyor.