Tunus’ta çoğu kadın binlerce öğretmenden eğitim reformu eylemi

  • 10:51 7 Şubat 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Tunus'ta çoğu kadın binlerce ortaokul ve lise öğretmeni, ücret artışı, erken emeklilik ve eğitim reformu talepleriyle eylem yaptı.
 
Tunus'ta hükümet binasının bulunduğu El-Kasaba Meydanı'nda toplanan çoğu kadın binlerce ortaokul ve lise öğretmeni, ücret artışı, erken emeklilik ve eğitim reformu talebiyle eylem düzenledi. Tunus Genel İşçi Sendikası'na (UGTT) bağlı Ortaokul ve Lise Öğretmenleri Sendikası'nın çağrısıyla düzenlenen eyleme ülkenin dört bir yanından katılan öğretmenler, başkentteki hükümet binalarının ve başbakanlığın bulunduğu Kasaba Meydanı'nda toplandı. Öğretmenler, "Taleplerimiz gerçekleşene kadar kararlıyız", "Öğretmenlerin onuru kırmızı çizgi", "Demokratik ve halkçı bir eğitim için buradayız" yazılı dövizler taşırken, taleplerini duyurmak için slogan attı.
 
Tunus’ta alım gücü düştü
 
UGTT'ye bağlı Ortaokul ve Lise Öğretmenleri Sendikası Genel Sekreteri Saad el-Yakubi eylemde yaptığı konuşmada, "Eğitmenlerin protestolarında sergiledikleri kararlılık, hükümet için tek çözümün müzakere masasına dönerek öğretmenlerin taleplerini dinlemek zorunda olduğunu gösteriyor" diye konuştu. Öğretmenlerin ekonomik taleplerinde utanacak bir durum olmadığını savunan Saad,  Tunus'ta son yıllarda alım gücünün zayıfladığını ve öğretmenlerin de bu durumdan etkilendiğinin altını çizdi.
 
Ne olmuştu?
 
Tunus'ta öğretmenler son birkaç yıldır, maaşlarının iyileştirilmesi ve eğitim sisteminin düzenlenmesi taleplerini dile getirmek için eylem düzenliyor. Sendika yetkilileri öğretmenlerin taleplerini, maaşlarının iyileştirilmesi, emeklilik yaşının 60'tan 55'e düşürülmesi ve eğitim sisteminin iyileştirilmesi şeklinde sıralamıştı.
 
Son olarak 9 Ocak'ta eylem düzenleyen çok sayıda ortaokul ve lise öğretmeni dönem sonu sınavlarını boykot etmişti. Veliler de öğretmenlerin grevlerine karşı 1 Şubat'ta eylem yapmıştı. Bu bağlamda Eğitim Bakanlığı ile Liseler Eğitim Sendikası arasında yürütülen müzakerelerin askıya alınmasıyla var olan kriz ivme kazanmıştı.
 
Resmi verilere göre, Tunus'ta ortaokul ve lise seviyesinde 77 bin 260 öğretmen görev yapıyor.