Kiliselerdeki cinsel istismara tepki: Erkek egemen yapı değişmeli

  • 12:43 8 Şubat 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD’de rahibeler, kiliselerde yaşanan cinsel istismara karşı yaptıkları açıklamada, Katolik kiliselerindeki erkek egemen yapının değişmesi gerektiğine dikkat çekti.
 
Son yıllarda kiliselerde meydana gelen cinsel istismarların ortaya çıkması ve Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus’un kiliselerde bazı papaz ve piskoposların, rahibelere cinsel istismarda bulunduğunu kabul etmesinin ardından ABD’deki rahibelerden konuya ilişkin bir açıklama geldi. 
 
Gazete Karınca’da yer alan habere göre, kiliselerin erkek egemen yapısına tepki gösteren ABD’deki rahibelerin çatı kuruluşu Kadın Dindarlar Liderlik Konferansı’nın yaptığı açıklamada, bu durumun değişmesi için çağrı yapıldı. 
 
Açıklamada, sorunun çözümünde kendilerinin özne olması gerektiği vurgulanarak şu sözlere yer verildi: “Masada sadece rahipler varsa, sorun yalnızca onların gözünden görünecektir. Kadınlar ve dindar kadınların da bu konuda önerecekleri var. Kilisemizi seviyoruz. Dahil edilmeyi ve bu sorunları düzeltmeyi ve aşmayı istiyoruz.”
 
Cinsel istismara maruz bırakılan rahibelerin “şefkatle karşılanacağı ve güven duyabileceği” bir ihbar mekanizması kurulması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Kilise ahlaki güvenilirliğini yeniden kazanmak ve yaşanabilir bir gelecek istiyorsa, şu anki yönetim yapısı değişmeli” denildi.