Sierra Leone'de cinsel şiddete karşı acil durum ilan edildi

  • 13:07 9 Şubat 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Sierra Leone'de artan cinsel istismar ve cinsel şiddet suçları nedeniyle acil durum ilan edildi
 
Batı Afrika’da bulunan Sierra Leone'de, artan cinsel istismar ve cinsel şiddet suçları ile cinsiyet temelli şiddet nedeniyle ulusal çapta acil durum ilan edildi. Ülkede geçen yıl kayıt altına cinsel istismar ve cinsel şiddet suçları önceki yıla göre iki katına çıktı.
 
Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio, yaptığı konuşmada acil durum ilan ettiğini, suçların üçte birini oluşturan çocuklara yönelik saldırıların ömür boyu hapis ile cezalandırılacağını duyurdu. Julius, cinsel şiddet vakalarını incelemek üzere özel bir polis birimi ve daha hızlı işleyen özel mahkemeler kurulacağını, mağdurlara ücretsiz sağlık hizmeti verileceğini de açıkladı.
 
Mevcut yasalara göre istismar cezalarının üst sınırı 15 yıl
 
Ülkede aktivistler mevcut yasalarda faillerin önemli bir kısmının ceza almamasından şikayetçiydi. Polis verilerine göre 7,5 milyon nüfuslu ülkede 2017'de kayıtlara geçen en az 4 bin suç varken bu sayı geçen yıl 8 bin 500'e çıktı.
 
Sierra Leone'de faaliyet gösteren Rainbo Initiative adlı sivil toplum kuruluşuna göre de ülkede bugüne kadar cinsel şiddete maruz bırakılmış 30 bin kadın ve bunların yüzde 93'ü, 17 yaşın altında bulunduğunu aktardı.
 
AFP'ye göre cinsel şiddete maruz bırakılanlar, ülkede yaygın olan HIV gibi cinsel yolla bulaşan virüslere de maruz kalıyor.
 
Mevcut yasalarda cinsel istismar cezalarının üst sınırı ise 15 yıl.