Öğrencilerin iklim grevine İngiltere de katıldı

  • 16:01 9 Şubat 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Bugüne kadar dünya genelinde iklim değişikliğine karşı 270 şehir ve ilçede yapılan iklim grevine İngiltere de katılacak.  
 
Binlerce öğrenci geleceklerini tehlikeye atan iklim değişikliğine karşı okula gitmeyip iklim değişikliğine karşı grev yapıyor. Almanya, Belçika, Hollanda gibi ülkelerin ardından İngiltere’de de cuma günü binlerce öğrenci gezegen için okullara gitmeyecek. The Guardianda yer alan habere göre bugüne kadar dünya genelinde 270 şehir ve ilçede yapılan gösterilerde 70 bine yakın öğrenci küresel ısınmaya tepkisini gösterdi. 
 
İngiltere’de de Lancester’dan Truro’ya, Ullapool’dan Leeds’e, otuzdan fazla şehir ve ilçede öğrencilerin gösteri yapması bekleniyor.
 
Nasıl başladı?
 
Dünya geneline dalga dalga yayılan grev, Ağustos 2018’de İsveç’te 16 yaşında bir öğrencinin parlamentonun önünde yalnız başına gösteri düzenlemesiyle başlamıştı. Şimdiye kadar Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Hollanda, Almanya, Finlandiya, İngiltere ve ABD’de öğrenciler iklim değişikliğine karşı gösteri yapmak okula gitmedi.