Mahkeme kadına yönelik cinsiyetçi söylemleri beraata gerekçe gösterdi

  • 14:15 12 Mart 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İtalya'da bir kadını cinsel saldırıya maruz bırakan erkekler hakkında verilen cezayı bozan istinaf mahkemesi, sanıkların kadın hakkındaki cinsiyetçi söylemlerini beraata gerekçe gösterdi. 
 
İtalya’nın Ancora kentinde 2015 yılının Mart ayında 22 yaşındaki bir kadın cinsel saldırıya maruz bırakıldığını söyleyerek polise şikayette bulunmuştu. Şikayet sonucunda açılan davanın ilk duruşmasında sanık erkeğe beş yıl, kendisine yardım eden erkeğe ise 3 yıl hapis cezası verilmişti. 
 
Ancak 2017 yılında Ancona İstinaf Mahkemesi’nde tekrar görülen davada, sanıklara verilen ceza bozulurken, beraatlarına karar verildi. 
 
Mahkemenin bu kararı, sanığın kadına yönelik cinsiyetçi söylemlerini görmezden gelerek, beraat kararına gerekçe olarak göstermesi dikkat çekti. Söz konusu kararda, “Bu ismin kadınsı değil daha ziyade erkeksi bir çağrışım yaptığı" iddia edildi. 
 
İstinaf mahkemesinin kararı, geçtiğimiz hafta bir üst yargı organı olan Yargıtay tarafından bozulunca ortaya çıktı. Yargıtay, mahkemenin sanıkları aklayan kararını iptal ederken, davanın yeniden görülmesine hükmetti.
 
Öte yandan mahkemenin kararı Yargıtay tarafından iptal edilse de, ülkede büyük bir tepkiye yol açtı. Aralarında hukukçular, sendikalar ve basının da yer aldığı geniş bir kesim mahkeme kararına tepki gösterdi. Ancona Başsavcısı Sergio Sottani, "Yargı sürecinde kullanılan sözcüklerin mağdurlara karşı yeni bir şiddet biçimine dönmesinden kaçınılmalıdır" dedi. 
 
Kaynak: BBC Türkçe