Avustralya kardinaline cinsel istismar suçundan 6 yıl hapis

  • 09:16 13 Mart 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Avustralya'da Papa’dan sonra üçüncü isim olan Meborn Katolik Kilisesi Katedrali George Pell, cinsel istismar suçundan hüküm giyerek 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 
Avustralya Katolik Kilisesi'nde görev yapan George Pell, 1996 yılında Melbourne katedralinin kilise korosunda görevli olan iki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu için yargılandığı dava yeniden görüldü. İlk davada George Pell, temyiz başvurusunda bulunmuş ve ilk mahkeme jürisi geçen yıl bir karara varamaması üzerine George Pell kefaletle serbest bırakılmıştı. Melbourn’de 27 Şubat'ta yeniden hakim karşısına çıkan George Pell’in, karar duruşmasına kadar gözaltında tutulmasına hükmedilmişti.
 
Melbourne Bölge Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında hakim,  George Pell'in çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunduğuna hükmederek George Pell’i, 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Eski Vatikan Ekonomi Bakanı George Pell, bu kararla uzun dönemdir cinsel istismar suçlarıyla gündemden düşmeyen Katolik Kilisesi'nde çocuk istismarı suçundan hapse giren ilk üst düzey isim oldu.
 
Öte yandan, Avustralya yönetimi geçtiğimiz yıl cinsel istismara maruz bırakılan çocuklardan ve ailelerinden resmi olarak ulusal özür dilemişti.