İranlı Nesrin’e başörtüyü eleştirmekten hapis ve kırbaç cezası

  • 18:50 13 Mart 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İranlı insan hakları aktivisti ve avukat Nesrin Sotuda’nın, kadınların zorla başörtü takmalarını eleştirdiği için 33 yıl hapis cezası aldığı öğrenildi. Nesrin, bu cezanın 10 yılını cezaevinde geçirecek ayrıca mahkemeye başörtüsüz çıktığı için 148 kırbaç cezası uygulanacak.
 
İranlı insan hakları aktivisti ve avukat Nesrin Sotuda, kadınların zorla başörtü takmalarını eleştirdiği için 33 yıl hapis cezası aldığı öğrenildi. Nesrin, devlet makamlarına komplo kurmak, kamu düzeni ve başka yasaları ihlal etmekle suçlanarak, toplamda 33 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Nesrin, İran yasalarına göre en uzun ceza olan 10 yıl cezaevinde kalacak. Nesrin, mahkemeye başörtüsüz katıldığı için de ayrıca 148 kırbaç cezası aldı.
Nesrin Sotuda İran’da,  kadınlar için zorunlu olan başörtüsü kullanımının ve idam cezasının kaldırılması için aktif mücadele yürütüyor.
 
Bu ilk hapis cezası değil
 
55 yaşındaki Nesrin, Temmuz 2018'de casusluk suçlamasıyla tutuklanmış, 5 yıl hapis cezasına ve daha sonrada devlet karşıtı propaganda suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2012 yılında insan haklarını savunma mücadelesindeki büyük katkılarından dolayı Saharov ödülüne layık görülmüştü.