Suudi Arabistan'da kadınlar yargılanıyor

  • 19:26 13 Mart 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - 9 aydır tutuklu olan Suudi Arabistan'da insan hakları savunucusu 10 kadın ilk defa hakim karşısına çıktı. Kadınlar cezaevinde kötü muameleye maruz kaldıklarını, işkence gördüklerini, kırbaçlama ve tacize uğraklarını belirtti.
 
Suudi Arabistan’da insan hakları savunucuları 10 kadın hakim karşısına çıktı. Yaklaşık 9 aydır tutuklu olan kadınlar ilk defa hakim karşısına çıkarılırken, dava sürecini çok sayıda gözlemci takip ediyor.Yargılanan 10 kadın arasında insan hakları savunucuları Loujain el Hathloul, Aziza el-Yusuf, Eman el-Nafjan ve Hatoon El-Fassi’nin bulununuyor.
 
ABD’den ve Avrupa’dan pek çok gözlemcinin ve diplomatın davaya katılma talepleri mahkeme tarafından reddedildi. Suudi resmi makamlarından yapılan açıklamada mahkemenin gizlilik endişesi nedeniyle kamuya açık görülmediği belirtiliyor.
 
Kadınlar geçen Haziran ayında gözaltına alınmış ve ‘Suudi çıkarlarına zarar verme’ ve ‘Yurt dışındaki düşman unsurlara destek verme’ suçlaması yöneltilmişti. Kadınlar cezaevinde bu süre zarfında kötü muameleye maruz kaldıklarını, işkence gördüklerini, kırbaçlama ve tacize uğraklarını belirtti. Suudi yetkililer ise bu iddiaları reddediyor.