İklim aktivisti Greta Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi

  • 15:32 14 Mart 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İsveç'te başlattığı iklim kriziyle mücadele eylemi dünya geneline yayılan 16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.
 
İsveçli 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg, 2018 yılının Ağustos ayında iklim değişikliği ile mücadeleye dikkat çekmek için okul grevi başlattı ve bir cuma günü okula gitmeyerek, İsveç Parlamentosu önünde oturarak eylem yaptı. Greta, iklim değişikliği için, hükümetlere “bir an önce harekete geçin" çağrısında bulundu.
 
Eylem kısa sürede küresel bir hal aldı ve Avrupa'nın birçok kentinde öğrenciler okula gitmeyerek, iklim değişikliğine dikkat çekmek için eylem yaptı. 
 
'Dünya barışına katkısı yadsınamaz'
 
Greta, Norveçli parlamenterler tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Sosyalist Sol Parti üyeleri,  Greta’nın dünya barışına katkısının yadsınamaz olduğunu söyledi. Partiden Freddy Andre Oevstegaard, "Greta'yı aday olarak gösterdik çünkü iklim tehdidi savaş ve çatışmaların başlıca sebeplerinden birisi olabilir" ifadelerini kullandı.
 
Greta, aday gösterilmesiyle ilgili sosyal medya hesabından "Bu adaylıkla onur duydum ve çok müteşekkirim" dedi.
 
Nobel komitesi İsveçli aktivisti seçtiği takdirde, Greta bu ödülü kazanan en genç kişi ünvanını Pakistanlı Malala Yusufzay'ın elinden almış olacak.
 
Greta, Time dergisinin "2018'in en etkili gençleri" arasında da seçilmişti.