Pen America’dan üç kadın aktiviste ‘Yazma Özgürlüğü Ödülü’

  • 19:53 14 Mart 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - PEN America, bu yılki “Yazma Özgürlüğü Ödülü”ne Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan üç kadın aktivistin layık görüldüğünü duyurdu. 
 
Uluslararası yazarlar kuruluşu PEN America, her yıl yaptıkları çalışmalar nedeniyle cezaevine gönderilen yazarlara verdiği Yazma Özgürlüğü Ödülü'nün sahiplerini açıkladı. Kuruluş, bu yılki ödüle Suudi Arabistan'da tutuklu bulunan kadın aktivistler Nuf Abdulaziz, Luceyn el-Hezlul ve Eman el-Nafcan'ı layık gördü.
 
PEN America Üst Yöneticisi Suzanne Nossel yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'daki geçiş sürecinde insan hakları ve uluslararası hukukun çöktüğünü vurguladı. Suzanne, "Bu cesur kadınlar, araba kullanmak, kendi hayatlarını idame ettirme hakkı elde etmek ve ülkelerindeki kadınları 21. yüzyılda hiçbir yeri olmayan orta çağ esaretinden kurtarmak için tüm dünyaya ilham oldu. Bu kadınlar, dünyanın en kadın düşmanı hükümetlerinden birisine meydan okudu" ifadelerini kullandı.
 
PEN yetkilileri, 21 Mayıs'ta New York Manhattan'da düzenlenecek ödül töreninde, ödülleri kadın aktivistler adına kimin alacağının henüz netleşmediğini belirtti.
 
Ödül alan kadın aktivistler, Suudi Arabistan'da kadınlara uygulanan araba kullanma ve seyahat yasaklarına karşı seslerini yükselten isimlerdi. Gazeteci ve blog yazarı Nuf, uzun yıllar Suudi Arabistan'daki insan hakları ihlalleri hakkında yazılar yazıyordu. Aktivist Luceyn ise ülkesindeki kadınların araba kullanma yasağına en çok karşı gelen isimler arasındaydı. Blog yazarı ve dil bilimci Profesör Eman’ın yazıları da The Guardian ve CNN gibi uluslararası basın kuruluşlarında yayımlanıyordu.
 
Kadınlar 2017 yılının Haziran ayında gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. 
 
Aralarında Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütünün de bulunduğu birçok insan hakları grubu, kadınların araba kullanma hakkı için kampanya sürdüren 8 kadın aktivistin işkenceye maruz bırakıldığını belirtiyor. Bu örgütlerin raporlarında ayrıca, kadınların cinsel tacize maruz kaldıkları, tecavüzle tehdit edildikleri ve avukatlara erişiminin önlendiği iddia ediliyor.
 
Araba kullanma ve seyahat yasaklarına karşı seslerini yükselten 3 kadının da aralarında bulunduğu kadın aktivistler geçen yıl tutuklanmış, ülkede kısa bir süre sonra ise kadınlara araba kullanma hakkı tanınmıştı.