Güney Kore’de 66 yıllık kürtaj yasağı sona eriyor

  • 10:58 12 Nisan 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ – Güney Kore’de 66 yıldır devam eden kürtaj yasağının anayasaya aykırı olduğuna karar verilirken, söz konusu yasanın 2020 yılının sonuna kadar kaldırılması planlanıyor. Yasa düzenlendiği takdirde, 20 haftalığa kadar gebelik sonlandırılabilecek. 
 
Güney Kore’de 66 yıldır devam eden kürtaj yasağı, 2020 yılının sonunda kaldırılması planlanıyor. Dün ülkenin Anayasa Mahkemesi’nde ele alınan yasaya ilişkin 9 hakimden 7’si kürtajın anayasaya aykırı olduğuna karar verdi. Bu kararla beraber milletvekilleri, 31 Aralık 2020’ye kadar söz konusu yasayı tekrar ele alacak. Yasa düzenlendiği takdirde, 20 haftaya kadar kürtajın yapılması yasal hale gelecek. 20 haftadan fazla olması durumunda ise gebelik sona erdirilemeyecek. 
 
Mevcut yasaya göre, ülkede kürtaj yaptıran kadınlar bir yıl hapis ve bin 780 Dolar’a kadar çıkan para cezalarına çarptırılıyor. Gebeliğin sonlandırılmasına yardım eden doktorlar ya da sağlık çalışanları ise iki yıla kadar hapis cezası alabiliyor.
 
Yasa dışı da olsa kürtaj yaptırılıyor
 
Kore Sağlık ve Sosyal İşler Enstitüsü tarafından bu yıl yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre, yaşları 15 ile 44 arasında olan kadınların dörtte üçü kürtaj yasağını haksız olarak nitelendiriyor. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 20’si yasadışı olmasına rağmen kürtaj yaptıklarını söylüyor. 
 
Ülkedeki resmi verilere göre, 2011’de en az 168 bin kadın kürtaj yaptırırken, birçok doktor, kürtaj oranlarını yasak nedeniyle raporlaştıramıyor. Doktorlar, gerçek rakamın hükümet tarafından belirtilenin 10 katı daha yüksek olabileceğini ileri sürüyor. 
 
Kürtaj karşıtı tutum 1960’larda başladı
 
Güney Kore’de şimdiye kadar tecavüz, ensest ve engelli durumunda kürtaj yapılabiliyor. Bunların haricinde kürtaj suç olarak kabul ediliyor. Öte yandan sonraki yıllarda kürtaj yasası, diğer hükümet politikalarına, sosyal normlara ve teknolojik gelişmeler aykırı görünüyordu. 1960’ların başında hükümet nüfus büyüklüğünü kontrol altına almak amacıyla hane başına düşen çocuk sayısını azaltmak için bir kampanya başlatmıştı. 
 
Diğer yandan gelenek olarak ülkedeki çiftler, erkek çocuk sahibi olana kadar çocuk sahibi olmaya devam ediyorlardı, ancak kürtaj yasağıyla birleştirilmiş yeni politika, onları daha az yasal seçenekle bıraktı. 
 
Evli olmayıp ta çocuğu olan kadınlar dışlanıyor
 
Bununla birlikte, aynı zamanda ultrason teknolojisine erişim, daha fazla kişinin doğmamış çocuklarının cinsiyetini bilmesini sağladı. Bazı evli kadınlar kürtaj yaptırırken, evli olmayan kadınlar ise toplum baskısıyla karşı karşıya kalmaktan dolayı kürtaj yaptırmak zorunda bırakıldığı ifade ediliyor. Son zamanlarda bile evli olmayan ve çocuğu olan kadınlar toplum tarafından dışlanıyor ve aile desteği görmüyor. Bu kadınların birçoğu dini gruplar ve evlat edinme merkezleri tarafından işletilen barınaklarda kalmayı tercih ediyor.  
 
2012’de kürtaj kısmen yasalaştı
 
Anayasa Mahkemesi, 2012 yılında kürtajı kısmen yasalaştırırken, Seul Hongik Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü Cho Hee-kyoung, “Mahkeme aslında bölünmüş durumdaydı, 4’e karşı 4 oyu nedeniyle bir karar çıkmadı, çünkü o sırada bir sandalye boşalmıştı” dedi.
 
Katolik Kilisesi’nin etkisi
 
Kanunda değişikliğe yönelik baskı, bu yıllarda hem içi hem de uluslararası alanda artarken, kürtaj karşıtı Katolik Kilisesi’nin çok fazla etkili olduğu ülkede, kürtajı yasallaştırma karşısında daha fazla sert bir tutum izlendi. 
 
Katolik olan Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Anayasa Mahkemesi’ne dokuz hakimden altısını atadı. Moon’un bu konuda açıkça konuşmamış olmasına rağmen, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve azınlıkların haklarını korumayı desteklediği ifade ediliyor. 
 
2017’de 235 binden fazla kişi dilekçe verdi
 
2017 yılında 235 binden fazla kişi kürtajın yasallaşması için dilekçe verdi. Buna cevaben hükümet, daha iyi bir cinsellik eğitimi ve evli olmayan kadınlara daha fazla destek ve sorunu araştırma sözü verdi. Prensipte kürtajın yasallaşmasına itiraz eden bazı kiliseler bile, yalnızca kadınlara ceza vermek konusunda aynı fikirde değildi.
 
Kadınlar yasanın değiştirilmesini istiyor
 
Binlerce kadın yıllardır ülkede kürtajın yasallaşması için protesto eylemleri düzenliyor. Bunlardan bir olan geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi’nde görülen bir davada bir doktor, 2014 yılında yaklaşık 3 aylık gebe olan bir kadına kürtaj yapmaktan dolayı yargılanmasına başlandı. Doktor, kürtaj yasağının eşitlik ve özgürlük hakkını ihlal ettiğini savunurken, kadınlar bu dava nedeniyle söz konusu kürtaj yasasının değiştirilmesi için dilekçe verdi. 
 
Dava için karar günü yaklaşırken, ülkede hem kürtaj karşıtı hem de kürtaj yanlısı gruplar Seul sokaklarına çıkarak protesto eylemleri düzenledi. 
 
‘Kürtaj yasası anayasaya aykırı’
 
Yine geçtiğimiz ay, Güney Kore'nin insan hakları gözlemcisi olan Kore Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRCK), kürtaj yasası anayasaya aykırı olduğunu söyledi. NHRCK yaptığı açıklamada, "Demokratik bir ülkede insanlar hamile kalmak zorunda değil ve bu nedenle hamileliği sonlandırma haklarının da güvenceye alınması gerekiyor. Tüm çiftler ve bireyler, sahip oldukları çocuk sayısına ve ne zaman sahip olacaklarına özgürce karar verebilmelidir” dedi. 
 
Kaynak: CNN İnternational