Sina Yarımadası’nda Bedevi kadınlar yeni bir çığır açıyor

  • 12:02 12 Nisan 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ – Sina Yarımadası’nda dört Bedevi kadın, Sina yolundaki turlara katılarak hem turist kadınlara rehberlik ediyor, hem de tüm baskılara rağmen elde ettikleri gelir ile geçimlerini sağlıyor. 
 
Mısır’daki Sina Yarımadası’nda dört bedevi kadın turlara katılıyor. Kadınların neredeyse hiç ev dışında çalışmadığı ve yabancılarla etkileşimde bulunmadığı muhafazakar bir toplulukta bu dört kadının çalışması adeta bir çığır açıyor. 
 
Sina Yolu projesi, Güney Sina’nın başlıca turizm gelişiminden, plaj tatil yerlerine ve çöl safarilerine ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle diğer kabilelerin şikayet etmesine rağmen Bedevi kadınlar bu turlarla gelir elde etmekte başarılı oldu. 
 
Kadınların önderlik ettiği turlarda turistler ise sadece kadın olabilir ve turlar geceleri yapılmıyor. Güneş batmadan önce her gün Bedevi kadınlar, Hamada kabilesinin Wadi Sahu’daki ana köyüne geri dönüyor. 
 
Kabilelerin çoğu kadın rehberleri reddediyor
 
Yakın zamana kadar, turların rehberlerinin tamamı erkekti. Bölgedeki kabilelerin büyük çoğunluğu hala kadın rehberleri reddediyor. İçlerinden sadece en küçük, yaşlı ve yoksul kabile olan Hamada kabilesi kadın rehberleri kabul ediyor.  Bu kadın rehberlerin adları Aicha, Umm Soliman, Umm Yasser ve Selima’dır. Kadınlar yalnızca örtü giydiklerinde fotoğraflarının çekilmesine izin veriyor. 
 
Umm Yasser: Dağları ve vadiyi çok iyi tanıyorum
 
Turlara ilk katılan kadın olan Umm Yasser, çocukken yürüyüşe başladığını, dağları ve vadiyi çok iyi tanıdığını söylüyor. Umm, diğer üç kadının ailelerini, rehber olarak çalışmalarına izin vermeye kendisinin ikna ettiğini ifade ediyor. Umm, “Ailelerimizin temel ihtiyaçlarını desteklemeye yardımcı olmak için paraya ihtiyacımız var. Battaniye, çocuk giysileri, çamaşır makineleri, buzdolapları, okul kitaplarına ihtiyacımız var” diyor. 
 
Bedevi kadınlar, civardaki dağlar hakkında son derece zengin bir bilgi birikimine sahip. Kadınlar ayrıca turistlere yerel bitki ve otlar ile bölgenin tarihi ve efsaneleri hakkında bilgi verir, bölgenin kabilelerinin sınırlarını gösterir. 
 
Sina Yolu, 550 kilometre uzunluğunda ve yarımadanın uzak dağlarında, sekiz farklı kabilenin bulunduğu topraklardan geçiyor. Bunların hepsi de rehberlere katkıda bulunuyor. 
 
Kaynak: The Guardian