Alman aktivistler tecride karşı açlık grevine başladı

  • 13:54 12 Nisan 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Berlin'de 6 Alman aktivist, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süren süresiz dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekmek için 3 günlük açlık grevine başladı.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in öncülüğünde PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğü talebiyle süren açlık grevi eylemlerine destek vermek için bir grup Alman aktivist de bedenlerini açlığa yatırdı.
 
"Leyla-Mücadelen kalbimizde" şiarıyla organize edilen açlık grevi, Almanya'nın başkenti Berlin'in Kreuzberg ilçesindeki Heinrichplatz Meydanı'nda gerçekleşen basın açıklamasıyla start aldı. 6 Alman aktivistin meydanda kurdukları çadırda başladıkları açlık grevi eylemi, 3 gün sürecek. 
 
'Abdullah Öcalan'ın Ortadoğu halklarına önemli yansımaları olur'
 
Üzerinde Leyla Güven'in fotoğrafının olduğu "Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım" pankartı ve YPG/YPJ bayraklarıyla açıklama yapan aktivistler, Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çekti. Abdullah Öcalan'ın Ortadoğu halklarının barış içerisinde yaşaması için birçok teori geliştirdiğini belirten aktivistler, "Tecridin kırılıp, Öcalan ile yeniden diyalog sürecinin başlaması halinde bunun Ortadoğu halklarına önemli yansımalarının olacağını düşünüyoruz" dedi.
 
Hükümet eleştirildi
 
Açıklamada açlık grevi eylemcilerinin sağlık durumlarının kritik bir hal aldığına da dikkat çekildi. Leyla Güven ile diğer açlık grevi eylemcilerinin taleplerinin meşru olduğunu ifade eden aktivistler, Alman medyasını ve Angela Merkel'in başbakanlığındaki Federal Hükümet'i de, açlık grevi eylemlerine dair yaklaşımları nedeniyle eleştirdi.
 
'Alman basını sessiz'
 
Avrupa yasalarının da ihlali anlamına gelen Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ile buna karşı verilen direnişin Alman medyasında yer almasının düşündürücü olduğunu belirten aktivistler "Alman basını sessiz. Federal Hükümet de Türkiye ile yaptığı mülteci ve silah anlaşmalarının tehlikeye girmemesi için bu direnişi görmek istemiyor. Alman medyasının suskunluğu bozulmalıdır, hükümet de derhal harekete geçmelidir" dedi.
 
Alman hükümetinden Kürt özgürlük hareketine yönelik baskılarına son vermesini isteyen Alman aktivistler, yine demokrasi ve özgürlükten yana olan herkese "dayanışmayı yükseltme" çağrısı yaptı. 
 
Kalabalık bir kitlenin izlediği açıklama, "Jin, jiyan, azadî" ve Almanca "Öcalan'a özürlük" sloganlarıyla sona erdi.