Madagaskar'da kızamık salgını: Çoğu çocuk bin 200 kişi yaşamını yitirdi

  • 14:46 15 Nisan 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Madagaskar'daki kızamık salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı çoğu çocuk bin 200’ün üzerine çıkarken,115 binden fazla kişiye kızamık teşhisi konuldu. 
 
Madagaskar’da kızamık salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı bin 200’ü aşarken, 115 binden fazla kişiye ise kızamık teşhisi konuldu. ABD merkezli haber ajansı AP’nin aktardığına göre Madagaskar halkının sadece yüzde 58’inin kızamık aşısı var. 
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) aktardığına göre ise salgından en fazla 15 yaş altı çocuklar etkilendi. WHO’nun verilerine göre, kızamık dünyada en çok çocuk ölümüne sebep olan hastalıklardan biri. Verilere göre günde yaklaşık 450 çocuk kızamık sebebiyle hayatını kaybediyor. 
 
WHO’da yer alan epidemiolog Dossou Vincent Sodjinou, ”Salgın geçen aya göre yavaşlamış olsa da maalesef büyümeye devam ediyor” dedi. 
 
Kızamık virüsü havayolu ile bulaşıyor, hastalığın belirtilerini göstermesi virüse maruz bırakıldıktan 14 gün sonrayı bulabiliyor. 
 
Aşı karşıtı kampanyalar sonucunda ABD’deki kızamık vakaları da büyük artış gösterdi. ABD’de 2019 yılında 465 kişiye kızamık teşhisi konuldu. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio geçen hafta şehirde “sağlık krizi” ilan etti ve Brooklyn’in Willamsburg Mahallesi’nde yaşayıp aşı olmayanlara bin dolar para cezası verileceğini açıkladı.