Cinsel saldırıyı şikayet etti, işkence edilerek katledildi

  • 20:09 18 Nisan 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Bangladeş, öğrencisi olduğu okul müdürünü cinsel saldırı suçundan şikayet ettikten sonra okulda işkence edilerek katledilen Nusret Cihan Rafi’yi tartışıyor. 
 
Güney Asya ülkesi Bangladeş’te 27 Mart günü okul müdürü tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra polise giderek şikayette bulunan Nusret Cihan Rafi’nin işkence edilerek katledilmesine dünya genelinde tepki yağdı.  Gazete Duvar'ın haberine göre, Bangladeş polisi, iç soruşturma başlatırken, İnsan Hakları İzleme Örgütü, sorumluların bulunup, adaletin yerine getirilmesi için çağrı yaptı. Bangladeş kamuoyu ise, Nusret’in cesaretini, ülkede cinsel saldırıya maruz bırakılan ama yaşadıkları muhafazakar toplum nedeniyle sesini yükseltemeyen kadınları ve polisin tavrını tartışıyor. 
 
Ne olmuştu?
 
Bangladeş’in başkenti Daka’nın 160 kilometre güneyinde küçük bir kasaba olan Feni’de 27 Mart günü, Nusret, okul müdürü tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılmıştı. Durumu ailesiyle paylaşan Nusret, polise giderek şikayette bulunmuştu. Nusret ifade verdiği sırada, polis kamerayla çekim yaparak, görüntüleri yerel medyaya sızdırmıştı. Nusret’in şikayeti sonucunda okul müdürü tutuklanırken, Nusret’e karşı, bir grup sokağa çıkarak protesto gösterisi düzenlemişti. Bunun üzerine ailesi, Nusret’in can güvenliğinden endişe ettiklerini söylemişti. 
 
Son kez 6 Nisan’da okula gitmişti
 
Yine de 11 gün sonra 6 Nisan’da sınavları olduğu için Nusret, okula son kez ağabeyi ile gitmişti. Ağabeyi, “Okula onunla girmek istedim, ama izin vermediler. Eğer beni durdurmasalardı kız kardeşimin başına böyle bir şey gelmeyecekti” diyor. 
Tehdit edildi
 
Öte yandan karakoldaki videoyu çeken polis açığa alındı ve emniyet iç soruşturma başlattı. Okuldaki saldırı ve ilgili soruşturma ise Nusret’in kendisinin de katledilmeden önce anlattıkları doğrultusunda devam ediyor. Nusret’in okul müdürü hakkındaki şikayetini geri çekmesi için tehdit edilmişti. Bunu kabul etmeyen Nusret yakılarak katledilmişti.
 
‘Bu suçla mücadele edeceğim’
 
Nusret, vücudunun yüzde 80’i yanmış halde hastaneye kaldırılmıştı. Yerel hastaneden başkente sevk edildiği sırada öleceğinden korktuğu için ambulansta ağabeyinin cep telefonuna şöyle bir ifade kaydetmişti: “Öğretmen bana dokundu. Bu suçla son nefesime kadar savaşacağım.” Nusret ölmeden önce ayrıca saldırganların okuldaki öğrenciler olduğunu söylemişti. 
 
Nusret, 10 Nisan günü kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, cenazesine binlerce kişi katılmıştı. 
 
Polis şimdiye kadar 15 kişiyi tutukladı. Bunların arasında iki erkek öğrencinin bulunduğu belirtilirken, okul müdürü ise hala gözaltında. Ülkede neredeyse her gün protesto eylemleri düzenleniyor. Başbakan Şeyh Hasina da, Nusret’in ailesi ile bir araya gelerek adalet sözü verdi. 
 
2018 yılında kayda geçirilmiş, 940 cinsel saldırı vakasının bulunduğu ülkede halk şu soruları soruyor: 
 
“*Nusret’in yaşadıkları niçin yetkililerin dikkatini ölümünden sonra dikkat çekti? 
 
*Bu dava, Bangladeş’te insanların cinsel saldırı suçlarına bakışını değiştirecek mi?”
 
‘Suçlular cezalandırılmıyor’
 
Bangladeşli İnsan Hakları avukatı Selma Ali ise, BBC News’e verdiği röportajda, “Bir kadın cinsel taciz karşısında adalet aradığında, yeniden ve çok fazla tacize maruz kalıyor. Dava yıllarca uzuyor, toplum ortasında utandırılıyor, polis suçlamaları doğru düzgün soruşturmakta isteksiz davranıyor. Bunun sonucunda mağdur adalet arayışından vazgeçiyor. Suçlular cezalandırılmıyor, aynı suçu yeniden işliyorlar. Diğerleri de, bu tür örnekler olduğu için benzer suçlar işlemekten korkmuyor” diyor.