Sri Lanka'da iki yeni patlama daha gerçekleşti

  • 13:50 21 Nisan 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Sri Lanka'da 3 kilise ve 3 otelde gerçekleşen saldırının ardından iki yeni patlama daha meydana geldi. Saldırılarda yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 
Hristiyan alemi Paskalya yortusunu kutlarken, Güney Asya'da bulunan ada ülkesi Sri Lanka'da aynı günde sekiz saldırı gerçekleşti. Üç Kilise ve üç otele düzenlenen saldırıların ardından iki yeni patlama daha meydana geldi.
 
Sekiz saldırının ardından hayatını kaybedenlerin sayısının 156'ya yükseldiği bildirildi. Emniyet yetkilileri ölenler arasında en az 35 yabancı uyruklunun bulunduğunu açıkladı. 400'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.
 
Saldırıları henüz üstlenen olmadı. Ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
 
Sri Lanka Ulusal Hristiyan Protestan Birliği'nin (NCEASL) verilerine göre, ülkede geçen yıl Hristiyanlara yönelik 86 ayırımcılık, tehdit ve şiddet vakası gerçekleşti. Birlik bu yıl ise bu tip 26 vakanın gerçekleştiğini açıkladı.
 
Sri Lanka'da 2012 yılında yapılan nüfus sayımına göre, 22 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık yüzde 70'i Budist, yüzde 12,6'si Hindu, yüzde 9,7'si Müslüman, Yüzde