Sudan devriminin öncüsü Alaa Salah: Kadınlar değişime yön verdi

  • 15:30 22 Nisan 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Mühendis olmayı hayal ederken Sudan’ı 30 yıldır yöneten isim ‘Ömer el Beşir’i deviren öğrenci’ olarak bütün dünyada tanınan Alaa Salah kadınların değişime verdiği yöne dikkat çekti. 
 
Sudan’ın başkenti Hartum’da geleneksel beyaz giysileriyle bir arabanın üstünde protestolara katılan Alaa Salah’ın görüntüleri onu Sudan devriminin sembolü haline getirdi. Mühendis olmayı hayal ederken Sudan’ı 30 yıldır yöneten isim ‘Ömer el Beşir’i deviren öğrenci’ olarak bütün dünyada tanındı.
 
Alaa, bu sayede kadınların rolü ve özellikle de Arap dünyasının geleceğini şekillendirme konusunda yeni bir bakış açısı getirdi. Euronews’a konuşan Alaa, “Bugünlerde bir kadın dışarıya çıkarak sistemi değiştirebilir, ama bu sadece bugün olmuyor. Tarihi olarak kadının rolü değişim yapmak oldu ve en başından bu yana hep erkeklerin yanında yer aldı. Ama kadının rolünü saklayan ve sokaklara çıkıp adaletsizliklere karşı duran bir kadının kahraman olduğu izlenimini uyandıran belli tanımlamalar var, toplumlara yerleşmiş algılar bunlar. Ancak bu normal çünkü bir kadın sorumlulukları olan bir yaratıktır ve inşa etmeye ve değiştirmeye katkı verir” diyor.
 
‘Sakın pes etmeyin’
 
Yine de değişim arzusunun sınırları aştığını göstererek hareketlerinin diğerleri üzerinde olumlu bir etki yaptığını belirten Alaa, “Genç Araplara mesajım şu ki; Arap devrimlerini ve Arap ülkelerinde meydana gelen değişimleri çalma girişimleri nedeniyle sakın pes etmeyin. Ve bilin ki, özgürlük ve değişim isteyen yalnız siz değilsiniz. Eğer adaletsizlik çok uzun süre devam ederse, tıpkı çok uzun bir gecenin ardından mutlaka şafak doğacağı gibi, eninde sonunda gücü kırılır” diye ifade ediyor. 
 
Alaa, her ne kadar Sudan’daki olayların, örneğin Cezayir’de Abdülaziz Buteflika’nın 20 yıllık iktidardan düşürülmesi gibi diğer ülkelerdeki halk ayaklanmalarıyla kıyaslanmaması gerektiğinin altını çizse de, Arap dünyasındaki “otoriter rejimlerin ve eskimiş yönetim sistemlerinin” değiştirilmesi için yenilenmiş bir enerji gördüğünü sözlerine ekliyor.