WHO: Çocukların hareket etmeleri sağlıkları açısından önemli

  • 11:13 26 Nisan 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - WHO, beş yaş altındaki çocukların yeterince hareket etmemeleri ve uyumalarının sağlıkları açısından önemine dikkat çekti. Örgüt ayrıca, dünya çapında yetersiz hareket etmekten dolayı kalp ve damar hastalıkları nedeniyle her yıl yaklaşık beş milyon erken ölüm yaşandığını açıkladı. 
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Cenevre'de açıklanan raporda beş yaş altındaki çocuk ve bebeklerin fiziksel aktivite ve uyku düzenlerinin önemine dikkat çekildi. Uzmanlar, çocuk ve bebeklerin mümkün olduğunca çok hareket etmesi, yeterince uyuması ve ekran karşısında vakit geçirmek gibi pasif aktivitelerden kaçınması gerektiğini belirtti.
 
‘Alışkanlıklar ilk yıllarda oldukça etkili’
 
Örgütün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, çocukların sağlıklı bir yaşam biçimine erken adapte olmasının önemine dikkat çekti. DW Türkçe’nin haberine göre, Adhanom, bu yaşların en hızlı büyümenin kaydedildiği yaş aralığı olduğunu ve çocukların içinde büyüdüğü çevredeki alışkanlıkların yaşamlarının ilk yıllarında oldukça etkili olduğunu vurguladı.
 
En az yarım saat emekleme aktivitesi 
 
Araştırmada, bir yaşın altındaki bebeklerin, örneğin bebek arabalarında sabit bir pozisyonda bir saatten fazla kalmamaları gerektiği uyarısında da bulunuldu. Bu yaş grubunun günde 17 saate kadar uyuması ve en az yarım saat emekleme gibi aktivitelerde bulunmaları gerektiğine dikkat çekildi. 
 
Her yıl yaklaşık beş milyon erken ölüm yaşanıyor
 
Örgütün işaret ettiği noktalardan biri de ekran karşısında geçirilen zaman. Araştırmada üç-dört yaş grubundaki çocukların ekran karşısında geçirdikleri sürenin bir saatle sınırlanması gerektiği, bu süre ne kadar kısıtlı olursa, çocukların sağlığı açısından o kadar iyi olacağı ifade edildi.
 
WHO’nun verilerine göre, dünya çapında yetersiz hareket etmekten dolayı kalp ve damar hastalıkları nedeniyle her yıl yaklaşık beş milyon erken ölüm yaşanıyor. 
 
Çocukların yüzde 80’i hareketsiz
 
Çocukların yüzde 80'inin de fiziksel aktiviteleri ihmal ettikleri ve yeterince hareket etmediklerine dikkat çekildi.