Dünya Çocukları Ödülleri sahiplerine verildi

  • 12:20 10 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İsveç'te 2019 yılı Dünya Çocukları  Ödülleri (WCP), Marifred'de düzenlenen törenle sahiplerine verildi. 
 
Çocukların Nobel Ödülü olarak da adlandırılan 2019 yılı Dünya Çocukları Ödülleri (WCP), İsveç'in Marifred kentinde 13 ülkeden çocukların katıldığı bir törenle Prenses Sofia tarafından verildi. 2 milyon çocuğun, çocuk  yaşta evlendirilme ve istismara karşı mücadele eden Hindistan, Burundi ve Haitili çocuk hakları savunucularına verilmesini kararlaştırdı. 
 
Çocuk  yaşta evliliklere karşı çıkan ve çocukların cinsiyetlerine bakılmaksızın eşit haklara sahip olmaları için mücadele eden Hindistan'lı Doktor Ashok Dyalchand, 2019 yılı Dünya Çocuk Ödülü'ne layık görüldü. 
 
Onur ödüllerinden biri 25 yıldan beri AIDS'e yakalanan çocukların tedavisi için çalışan ve iç savaştan zarar gören çocuklara yardım eden Spes Nihangaza'ya verildi. Diğer onur ödülünün sahibi ise, 20 yıldır Haiti'de istismara maruz bırakılmış, cezaevlerinde tutulan ve sokaklarda yaşayan çocukların haklarını savunan Guylande Mesadieu oldu.
 
2000 yılından beri dağıtılan ödüllerin sahiplerinin belirlenmesi için bugüne kadar 650 bini İsveç'ten olmak üzere 44 milyon çocuk oylamalara katıldı. 500 bin civarında öğretmen çocuk hakları ve demokrasi eğitiminden geçirildi. 
 
WCP programı 116 ülkede 70 bin okul ve 778 kurum ve örgüt tarafından destekleniyor.