WikiLeaks kurucusu hakkında cinsel saldırı dosyası yeniden açıldı

  • 13:26 13 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İsveç başsavcısı, iki kadını tecavüze maruz bırakan WikiLeaks kurucusu Julian Assange hakkındaki dosyayı yeniden açtığını ve Avrupa çapında tutuklama emri çıkaracaklarını duyurdu. 
 
İsveç, İngiltere’de tutuklu bulunan WikiLeaks kurucusu julian Asange hakkındaki cinsel saldırı dosyasını yeniden açtığını söyledi. Julian Assange hakkında Avrupa çapında tutuklama emri çıkaracaklarını duyuran Başsavcı yardımcısı Eva-Marie Persson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün soruşturmayı yeniden açmaya karar verdim. Şüpheli Bay Assange’ın tecavüz suçunu işlediğine dair hala muhtemel bir sebep var” diye belirtti. Eva-Marie, Julian Assange’ın ifadesinin alınması gerektiğini savundu. 
 
Böylece Julian Assange’ın İsveç ya da ABD’ye iade edilmesi kararı İngiltere’ye kalıyor. Eva-Marie, Julian Assange’ın İngiltere’nin rızası olmadan üçüncü bir ülkeye gönderilemeyeceğini söyledi. 
 
Julian Assange’ın avukatı Per E Samuelson İsveç’in kararına ilişkin, müvekkilinin suçsuz olduğunu ileri sürdü. 
 
‘İsveç üzerinde bir baskı var’
 
Konuyla ilgili bir diğer açıklama ise WikiLeaks Genel Yayın Yönetmeni Kristinn Hranfnsson’dan geldi. Kristinn, “Julian Assange’ın 11 Nisan’da gözaltına alınmasından beri dosyayı yeniden açması için İsveç üzerinde kayda değer bir baskı var. Zaten bu dava üzerinde her zaman bir siyasi baskı oldu” diye konuştu. 
 
Ne olmuştu?
 
Julian Assange’ın İsveç’in başkenti Stockholm’de iki kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle açılan davalar 2015 ve 2017 yıllarında zamanaşımı nedeniyle düşürülmüştü. Julian Assange, bu davalar nedeniyle İsveç’te yargılanmamak için 2012’de Ekvador Büyükelçiliği’ne sığınmıştı. Ancak Julian Assange geçen ay, İsveç’in iade talebi sürecinde kefaletle bırakılma şartlarını ihlal ettiği ve yargı sürecinden kaçtığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.  İsveç’te savcılık, tecavüze maruz bırakılanlardan birinin avukatının son gelişmeler doğrultusundaki talebi üzerine Julian Assange dosyasını yeniden incelemeye aldıklarını duyurmuştu.
 
Julian Assange'ın tecavüz davası gerekçe gösterilerek WikiLeaks süreci nedeniyle ABD'ye gönderilebileceği endişesi dile getiriliyor.
 
Kaynak: Sputnik