ABD’da kadınların kürtaj hakkı yasalarla engelleniyor

  • 10:33 15 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Alabama eyaletinde kadınların ve insan hakları örgütlerinin tepkiyle karşıladığı kürtaj yasa tasarısı gönderildiği senatodan geçerek, eyalet valisinin onayına sunuldu. Tasarının onaylanması durumunda cinsel saldırı nedeniyle oluşan gebelik durumunda kadınlar bu hakkını kullanamayacak. 
   
ABD'nin eyaletlerinden Alabama'da senato, dün ABD'nin en sert kürtaj yasa tasarısını oy çokluğuyla kabul etti. Tasarı, cinsel saldırı sonucu ortaya çıkan gebelikler için bir istisnai uygulama öngörmüyor. Bu çerçevede kürtaj uygulaması yalnızca, anne ya da fetusun hayati tehlike içinde olduğu durumlarda yasal olacak.
 
Gebeliğin sonlandırılmasını her durumda yasaklayan yasa tasarısı ayrıca kürtaj uygulayan doktorlara 10 ila 99 yıl arası hapis cezası öngörüyor.
 
Çoğunluğun Cumhuriyetçilerde olduğu senatoda tasarı, imzalanmak üzere Vali Kay Ivey'e gönderildi. Yasanın yürürlüğe girmesi için valinin onayı gerekiyor. Kay’de Cumhuriyetçi Parti'nin bir üyesi.
 
Kürtaj yasağını destekleyen siyasetçiler, meseleyi Yüksek Mahkeme'ye götürmeye hazırlanıyor. Muhafazakarlar, Yüksek Mahkeme’nin çoğunluğu muhafazakar üyelerden oluşmasına güveniyor. Mahkemedeki ibre, ABD Başkanı Donald Trump yönetimi altında muhafazakâr yöne kaymış bulunuyor. Siyasetçiler böylece, ABD’de kürtaj hakkıyla ilgili bir kilometre taşı olan, 1973 tarihli "Roe v. Wade" kararının yeniden tartışmaya açılması ve geçersiz kılınmasını istiyor.
 
ACLU dava açacağını duyurdu
 
ABD merkezli insan hakları savunma örgütü Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), yasanın uygulanmasını durdurmak için dava açacaklarını duyurdu. Birlik, oylamanın sonucunun "muhafazakâr yasa yapıcıların beden özerkliğini ne kadar umursamadığını" gösterdiğini söyledi. Birliğin açıklamasında, "Yasa tasarısı, tecavüz ve ensest kurbanlarını, kendi bedenleri üzerinde kontrol hakkını ellerinden almak ve onları doğum yapmaya zorlamak suretiyle cezalandırıyor" denildi.
 
Alabama Senatosu’na başkanlık eden Vali Yardımcısı Will Ainsworth, söz konusu tasarıdan memnun olduğunu dile getirdi. 
 
Demokratlardan tepki
 
Senato'da Demokratların lideri olan Bobby Singleton ise, tepkisini şu sözlerle özetledi: "Kızıma 'Alabama eyaletinde sen hiçbir önem taşımıyorsun' diyorsunuz böylelikle. 'Erkekler sana tecavüz edebilir ve hamile kalırsan bu çocuğu doğuracaksın' diyorsunuz" diye konuştu.
 
Bir kadın hakları kuruluşu olan Guttmacher Enstitüsü'nün verilerine göre, yalnızca bu yıl, ABD'nin 50 eyaletinden 28'i, kürtajın sınırlandırılmasına ilişkin 300 yeni kuralı yürürlüğe sokmuş bulunuyor.
 
Kaynak: DW Türkçe