Kadınların kürtaj hakkına karşı bir tasarı daha

  • 19:10 16 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Alabama senatosunun kadınların hakkı olan kürtaj yasağını onaylamasının ardından, bu kez de Missouri Senatosu da kürtajı yasaklayan tasarıyı oylayacak. 
 
ABD'nin Alabama eyaletinde, kadınların hakkı olan kürtajı çok istisnai durumlar dışında yasaklayan yasa tasarısı önceki gün senatodan geçmişti. Ensest ve cinsel saldırı gibi durumlarda bile ayrıcalık öngören değişiklik teklifi Eyalet Senatosu’nda yapılan oturumda reddedilirken, yasa Cumhuriyetçi Vali Kay Ivey tarafından imzalanırsa yürürlüğe girecek.
 
Alabama kararının ardından Missouri'deki eyalet senatosu da kürtaj karşıtı yasa için harekete geçti. Yasa tasarısı için "ülkedeki en güçlü kürtaj karşıtı eyalet" olma unvanını getireceği ifade ediliyor. Yarın Cumhuriyetçilerin kontrolündeki mecliste sunulacak olan tasarı geçerse, Cumhuriyetçi Vali Mike Parson'a gönderilecek.
 
Öte yandan Alabama’da siyasi parti temsilcileri ve kadın örgütleri, sosyal medyada başlattıkları kampanya ile söz konusu yasaya tepkilerini dile getiriyor.