Missouri’de kürtaj hakkını yasaklayan tasarı senatodan geçti

  • 13:14 17 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Alabama’dan sonra bu kez Missouri eyaletinde kadınların tepkiyle karşıladığı kürtaj hakkını yasaklayan tasarı senatodan geçti. Tasarı, eyalet valisinin onaylaması durumunda yürürlüğe girecek. 
 
ABD’nin Alabama eyaletinde kadınların tepkisine neden olan kürtaj hakkını yasaklayan yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından bu kez de Missouri eyaletinde söz konusu tasarı Senato’da onaylandı. Tasarı 10’a karşı 24 oyla kabul edildi. Senatoda yapılan oturumda ise ensest ve tecavüz gibi durumlarda ayrıcalık tanınmasını öngören değişiklik teklifi de reddedildi. 
 
Vali tasarıyı desteklediğini duyurmuştu
 
Yasa kapsamında kürtaj, hamileliğin 8’inci haftasından sonra tıbbi gerekçeler haricinde uygulanamayacak. Yasa, Cumhuriyetçi Vali Mike Parson’ın onaylaması durumunda yürürlüğe girecek. Mike daha önce yaptığı açıklamada bu tasarıyı desteklediğini duyurmuştu. 
 
Bu yıl içinde 8 eyalette kürtaj hakkı yasaklandı
 
ABD genelinde Cumhuriyetçi eyalet yetkililerinin öncülüğünde başlatılan kürtaj kısıtlama ve yasakları, 2019 yılı içinde Utah, Arkansas, Kentucky, Mississippi, Ohio, Georgia ve son olarak da Alabama’da yürürlüğe girdi. Utah ve Arkansas’ta bu yıl getirilen kısıtlamalar çerçevesinde 18’inci hafta itibariyle kürtaja izin verilmiyor.
 
Kısıtlamaların daha da arttırıldığı Kentucky, Mississippi, Ohio ve Georgia eyaletlerindeyse kalp atışının belirlenmesinin ardından, yani çoğunlukla hamileliğin 6’ıncı haftası itibariyle kürtaj yasak.
 
Hiçbir durumda kürtaja izin yok
 
Bu eyaletlerde tıbbi sorunlar, tecavüz ve ensest durumlarında kürtaj yasağı uygulanmıyor, ancak Alabama’da yürürlüğe giren yasaya göre tıbbi sorunlar haricinde ensest ve tecavüz de dahil hiçbir durumda kürtaja izin yok.
 
Kürtaj hakkını savunan uzman ve yetkililerse ivme kazanan kürtaj karşıtı hareket karşısında endişeli. Amerika Planlı Ebeveynlik Federasyonu Başkanı Leana Wen, yasaya karşı eyalet bazında yasal işlem başlatacaklarını açıkladı.
 
Öte yandan ABD’de aralarında siyasetçilerinde olduğu çok sayıda kadın örgütü, kürtaj haklarının yasaklanmasına karşı tepkilerini sosyal medyada “#youknowme” (#senbenitanıyorsun) etiketiyle paylaşıyor.