Özsavunmada bulunan kadına verilen ev hapsi cezası kaldırıldı

  • 17:31 22 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İtalya'da kendisine şiddet uygulayan babasını özsavunmasını kullanarak öldüren kadına, yargılandığı davada kendini savunma amaçlı hareket ettiğine hükmedilerek daha önceki duruşmada verilen ev hapsi cezasının düşmesine karar verildi.
 
İtalya'da yaşayan 19 yaşındaki Deborah Sciacquatori'nin, kendisine şiddet uygulayan ve cinsel istismara maruz bırakan babası eski boksör Lorenzo Sciacquatori'yi,  özsavunmasını kullanarak öldürdüğü için aldığı ev hapsi kararı kaldırıldı. Yerel savcı, Deborah Sciacquatori'nin Kuzey Roma'daki evlerinde meydana gelen olayda kendini korumaya çalıştığına hükmetti.
 
İlk olarak "kazara insan öldürmek" suçlamasıyla açılan davada daha sonra suçun kendini savunma nedeniyle işlendiğine karar verildi. Savcı, davanın düşebileceğini de açıkladı.
 
Tivoli Savcısı Francesco Menditto, Deborah'ın kendini savunma güdüsüyle hareket ettiğinin netleştiğini söylerken, davanın kapanabileceğini söyledi. Dava İtalya'da ev içi şiddete karşı kendini savunmanın meşru olarak kabul edilmesi gerektiğini tartışmaya açtı.
 
Davanın süreci ileriki günlerde netleşecek.