Pakistan'da yüzlerce çocuğa HIV bulaştı

  • 09:10 24 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Pakistan’da kullanılmış şırıngalardan dolayı yayılan HIV virüsü nedeniyle Sind vilayetinde HIV virüsü teşhis edilenlerin sayısı 700’e yükselirken, bunların dörtte üçünün çocuk olduğu belirtildi. 
    
Pakistan'ın güneyindeki Sind vilayetinde yüzlerce kişide HIV virüsünün teşhis edilmesi paniğe yol açtı. DW Türkçe'de yer alan habere göre, yetkililer şimdiye kadar 700 kişiye HIV virüsü bulaştığının tespit edildiğini, bunların dörtte üçünün 12 yaş altı çocuklar olduğunu bildirdi.
 
1 doktor gözaltına alındı
 
Mart ayında pek çok çocukta  AIDS'e yol açan HIV virüsü tespit edilmesi üzerine Rato Dero kenti ve çevresinde herkese test uygulanması kararı alındı. Nisan ayından bu yana bölgede günde 2 bin kişiye HIV testi uygulanıyor. HIV virüsü bulaşmış şırınga ve neşterlerin kullanılmasının virüsün yayılmasına yol açtığı öne sürülüyor. Bu bağlamda yetkililer bir çocuk doktorunu gözaltına aldı.
 
Test için uzun kuyruklar oluştu
 
Sind'de kurulan geçici klinikte ise bir çok ebeveynin çocuğuna HIV testi yaptırmak istemesi üzerine uzun kuyruklar oluşuyor. AFP haber ajansına konuşan  Mukhtar Pervez, çocuğuna HIV teşhisi konduğunu ve çocuğunun ateşlenmesinin enfeksiyonun ilk belirtisi olmasından endişe duyduğunu söyledi. Nisar Ahmed ise bir yaşındaki çocuğuna virüs bulaştığını üç gün önce öğrendiğini belirtti.
 
AFP'nin konuştuğu bir anne de çocuğuna HIV teşhisi konulduğunu belirterek, "Onunla artık kim oynamak ister?” diye tepki gösterdi. 
 
Çocuğuna HIV virüsü bulaşan ailelerin çoğu eğitimsiz, hastalık hakkında bilgisi ve ilaç alacak maddi gücü yok.
 
En az 150 bin kişi HIV virüsü taşıyor
 
Uzun süre Pakistan'da HIV virüsü kontrol altındaydı. Ancak virüs son yıllarda ülkede hızla yayılıyor. 2017'de 20 bin yeni vaka tespit edildi. Birleşmiş Milletler'in verilerine göre Pakistan HIV virüsünün en hızlı yayıldığı ikinci Asya ülkesi. Tahmini rakamlara göre 220 milyon nüfusa sahip ülkede en az 150 bin kişi HIV virüsü taşıyor.   
 
600 bin sahte doktor çalışıyor
 
Ülkedeki kötü sağlık sistemi HIV krizini kötüleştiriyor. Pek çok ailenin sahte doktorlara gitmekten başka çaresi kalmıyor. Hükümetin verdiği rakamlara göre 270 bini Sind Vilayeti'nde olmak üzere ülkede 600 bin sahte doktor çalışıyor. 
 
Sağlık uzmanları bu kişilerin tasarruf yapmak için aynı şırıngaları kullanmasının ve ülkede sağlık personelinin yetersiz olmasının HIV krizlerine yol açtığını belirtiyor.