100’den fazla çocuğu istismara maruz bırakan 9 kişi gözaltında

  • 09:15 24 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Tayland, Avustralya ve ABD’de yapılan operasyonlar kapsamında 100’den fazla çocuğu istismara maruz bırakan 9 kişi gözaltına alınırken, çocuklardan 50’sinin ise kurtarıldığı belirtildi. 
 
Dünya çapında 2017 yılında başlayan 63 bin kullanıcısı olan bir dark web sitesinin incelenmeye başlanmasıyla birlikte, 13 yaş altı çok sayıda çocuğun istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. BBC Türkçe’nin haberine göre, Interpol’ün Tayland, Avustralya ve ABD’de yaptığı operasyonlar kapsamında 9 kişi gözaltına alınırken, istismar edilen 50 çocuk kurtarıldı. 
 
 100’den fazla çocuğun istismara maruz bırakıldığı tahmin edilirken, çocukların kimliklerinin tespit edilmeye çalışıldığı ifade edildi. 
 
Site yöneticisine 146 yıl hapis cezası
 
Soruşturma kapsamında sitenin ana yöneticisi Montri Salangam’ın Tayland’da ve bir diğer yönetici olan Ruecha Tokputza’nın Avustralya’da gözaltına alındığı kaydedildi. Montri Salangam,  yeğeni olduğu belirtilen çocuğu istismar etmekten 146 yıl, ona yardımcı olan bir kişi ise 36 yıl hapis cezası aldı. 
 
Yargıçtan zanlıya: Toplumun baş belasısın
 
Ruecha Tokputza’ya ise, 11 bebe ve çocuğa yönelik 51 istismar suçundan dolayı geçtiğimiz hafta Cuma günü Avustralya’da çıkarıldığı mahkemece 40 yıl hapis cezası verildi. Bu, Avustralya’da çocuklara yönelik cinsel suçlara verilen en büyük ceza oldu. Cezayı açıklayan Yargıç Liesl Chapman, "Sen bir çocuğun en kötü kabusu, her velinin korkusu, toplumun da baş belasısın" dedi.
 
Gözaltına alınan diğer kişilerin ismi henüz açıklanmazken soruşturmayı yürüten birimler ABD'de bulunan bazı zanlıların halkın tanıdığı kişiler olduğunu aktarıyor.