İngiltere Başbakanı Theresa May istifa ediyor: Son kadın başbakan olmayacağım

  • 13:09 24 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İngiltere Başbakanı Theresa May, 7 Haziran’da resmen istifa edeceğini açıkladı. Theresa, “Brexit çabasını yeni bir başbakanla yürütmenin ülkenin çıkarına olacağına inanıyorum” dedi.
 
 İngiltere Başbakanı Theresa May, 7 Haziran Cuma günü istifa edeceğini açıkladı. Brexit sürecinde liderliği sorgulanan Theresa, başbakanlık konutunun önünde yaptığı konuşmada, “Brexit çabasını yeni bir başbakanla yürütmenin ülkenin çıkarına olacağına inanıyorum” dedi.
 
"Milletvekillerini bu anlaşmaya destek vermeye ikna etmek için elimden geleni yaptım. Üzücü bir şekilde, bunu başaramadım” diyen Theresa,  “Ülkenin ikinci kadın başbakanı olmak hayatımın en önemli onuruydu” dedi ve son kadın başbakan olmayacağını da ekledi. Theresa’nın bu sırada sesinin titremesi dikkat çekti.
 
Muhafazakâr Parti’nin yeni bir lider seçmesi başlatması bekleniyor. Sürecin önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor. Theresa’nın ise yeni bir lider seçilene dek görevinin başında kalacağı belirtiliyor.
 
Theresa, ülkenin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde Brüksel’le yaptığı anlaşmayı parlamentoya kabul ettirememiş, bu süreçte lideri olduğu Muhafazakâr Parti içinde de tartışmalar başlamıştı.