Aile içi şiddet kadınların akıl sağlığını bozuyor

  • 11:30 9 Haziran 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İngiltere’de yapılan bir araştırmada aile içi şiddete maruz bırakılan kadınların ağır akıl hastalıklarına yakalanma riskinin arttığı tespit edildi.
 
İngiltere'de Birmingham Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, aile içi şiddete maruz kalan kadınların ağır akıl hastalıklarına yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. Sonuçları British Journal of Psychiaty dergisinde yayımlanan araştırmada, İngiltere'de aile içi şiddete maruz bırakılan ve yaşadıklarını doktorlarına anlatan 18 bin 547 kadının yıllarca gözlemlenerek verileri aile içi şiddete maruz bırakılmayan 74 bin kadınla karşılaştırıldı. 
 
Birmingham Üniversitesi'nden, araştırma raporunu yazan heyetin başındaki Dr. Joht Singh Chandan, "Aile içi şiddetin ne kadar yaygın olduğunu düşünürsek bu ikisinin (akıl sağlığı) birbirine bağlı olduğunu anlamamız ve bundan etkilenen kadınların hayatlarını iyileştirmeye çalışmamız önemli" dedi.
 
1995-2017 yıllarını kapsayan araştırmada, doktoruna aile içi şiddet şikayetiyle gittiğinde kadınların neredeyse yarısının halihazırda ruhsal sorunlar yaşadığı kaydedildi.
 
Kaynak: BBC Türkçe