Dünyada çalışmak zorunda bırakılan 152 milyon çocuk var

  • 14:11 11 Haziran 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Dünyada 152 milyon çocuk çalışmak zorunda bırakılıyor. Bu çocukların yaklaşık yarısı tehlikeli koşullarda ve emekleri istismar edilerek çalıştırılıyor.
    
Dünya genelinde istismarın önemli bir boyutu olan 152 milyon çocuk çalışmak zorunda bırakılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla Almanya’nın Köln kentinde açıklama yaptı. Dünya üzerinde her 10 çocuktan biri çalıştırılıyor. Afrika ve Asya kıtalarında bu oran daha da yüksek.
 
Etkin mücadele çağrısı
 
Yapılan açıklamada, çalışan çocukların yarıya yakınının (73 milyon) tehlikeli çalışma koşullarıyla karşı karşıya bulunduğuna ya da emek istismarına maruz bırakıldığına işaret edilerek, hükümetler, işletmeler ve sivil toplum kuruluşlarına etkin mücadele çağrısında bulunuldu.
 
‘Geçen yıllara göre azalma var ancak yeterli değil’
 
Açıklamada,  çalışmak zorunda bırakılan çocukların sayılarının geçen yıllara göre azalma kaydettiği ancak yine de istenilen düzeyde olmadığı belirtildi. Açıklamaya göre 2000 yılında 246 milyon çocuk çalışmak zorundaydı. 2016'da bu rakam 152 milyona geriledi. Son yıllarda rakamların yavaş bir düşüş eğilimi sergilediğine işaret edilen açıklamada, "Bu hızla giderse 2025 yılında 121 milyon çocuk işçi olacak" ifadesine yer verildi.
 
Sorumluluk çağrısı 
 
Çocukların çalıştırılmasına yasak getirmenin yetersiz olduğuna işaret eden UNICEF Almanya Müdürü Christian Schneider, "Çocukların istismarlara karşı etkin şekilde korunabilmesi için bu çocukların yaşam koşullarının düzeltilmesi gerekir" dedi. Christian, bu bağlamda eğitime daha fazla yatırım yapılması ve ebeveynlere daha adil çalışma, sağlık ve sosyal güvence koşullarının sağlanması gerektiğini vurgulayarak, çok uluslu şirketlerin de dünya genelinde çocukların çalıştırılmaması konusunda sorumlu davranmalarını istedi.
 
Dünya genelinde tüm uygulamaların kaldırılması kararı alınmıştı
 
Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, dünyadaki ülkelerin neredeyse tamamı 2025 yılına dek çocukların çalıştırılmasına olanak sağlayan tüm uygulamaları tamamen kaldırmayı kararlaştırmıştı.