İsviçre’de kadınlar eşitsizliğe karşı hayatı durdurdu

  • 16:09 14 Haziran 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İsviçre’de kadınlar cinsiyetçileğe, kadına şiddete karşı ve eşit işe eşit ücret talebiyle hayatı durdurdu.
 
İsviçre’de kadınlar, 28 yıl sonra cinsiyetçilik, eşitsizlik, kadına şiddete karşı ve eşit işe eşit ücret talebiyle “İsviçre Kadın Grevi”ne gitti.  Ülkede düzenlenen ilk “İsviçre Kadın Grevi” 14 Haziran 1991 tarihinde gerçekleşmiş, bu greve 500 binin üzerinde kadın katılmıştı. O dönemin en ses getiren grevin ardından kadınlar cinsiyetçilik, eşitsizlik ve kadına şiddete karşı, eşit işe eşit ücret talebiyle tekrar greve gitti.
 
Alınan grev kararının ardından kadınlar bugün işe gitmeyerek sokaklara döküldü. Ülkenin başkenti Bern’de binlerce kadın, sabah saatlerinden itibaren Federal Parlamento önünde toplanmaya başladı. Sloganlar, dövizler ve pankartlarla taleplerini haykıran kadınlar, Federal Meclisi sorumluluğunu yerine getirmeye davet etti.
 
Cenevre’de de birçok yerde etkinlikler düzenlendi. Dağıttıkları bildirilerle kadınlara yönelik ayrımcılığa dikkat çeken kadınlar, aynı işi yaptıkları erkenlerden daha düşük ücret almalarına karşı çıktı. Daha sonra Bastion Parkı’nda düzenlenen mitingde bir araya gelen binlerce kadın, yaşamın her alanındaki ayrımcı ve cinsiyetçi yaklaşımların son bulmasını istedi.
 
Ülke genelinde yapılan eylemlere mülteci kadınlar da katıldı. “Hem kadın hem de mülteci olarak iki kez sömürülüyoruz”, “Emek sömürüsüne hayır” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan mülteci kadınlar, ayrımcılığın son bulmasını istedi. 
 
Ülkedeki en büyük mülteci gruplardan biri olan Kürt kadınlar da sokaklardaydı. “Jin jiyan azadî” yazılı pankartlar taşıyan Kürt kadınlar, Bienne, Cenevre, Zürich kentinde yapılan yürüyüşlere erbaneleriyle katıldı.
 
Lozan, Basel, Luzern, Bienne, Bellizona ve Zürih gibi kentlerde de eylemler dün geceden itibaren başladı. Lozan’da sokaklarda ateşler yakarak eylemler düzenleyen kadınlar, Basel’de ise kentin en yüksek binasına projektörle kadın grevinin sembolünü yansıttı. 
 
Kadınların eylemine ülkedeki sanatçılar, siyasetçiler de büyük destek verdi. Grev nedeniyle ülkedeki birçok yüksek tirajlı gazete sadece kadın odaklı çıkarken, birçok televizyon ise etkinlikleri canlı veriyor. 
 
Öte yandan grev geç saatlere kadar devam edecek.