Senegal'de kadın sünnetiyle mücadelenin yükseltilmesi için çağrı

  • 10:16 20 Haziran 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Senegal’de ilk kez kadın sünnetinin ve çocuk yaşta evlendirilmenin de ele alındığı konferansın sonuç bildirgesinde, Kadın sünneti ve çocuk evliliklerinin ‘kabul edilebilir’ olduğuna dair fikirlerin değişmesi için dini ve geleneksel liderleri kendi toplumları içerisinde diyaloğu güçlendirmeye çağırıyoruz” denildi.
 
Batı Afrika ülkesi Senegal’de Senegal ve Gambiya ile Safe Hands for Girls adlı kuruluş öncülüğünde ilk kez kadın sünnetinin de ele alındığı konferans düzenlendi. Konferansa çok sayıda Afrika ülkesinden temsilciler katılırken, 500 kadar sivil toplum kuruluşu da yer aldı. Geniş katılımlı gerçekleşen konferansın sonuç bildirgesinde açıklandı. Bildirgede her yıl milyonlarca kadının maruz bırakıldığı kadın sünnetiyle mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yapıldı. Bildirgede ayrıca çocuk yaşta evliliklere son verilmesi gerektiği belirtilirken, hem kadınların hem de dini önderlerin bu konularda mücadele yürütmesi istendi. 
 
Kadın sünnetine karşı çağrı
 
Bildirgede, “Kadın sünneti ve çocuk evliliklerinin ‘kabul edilebilir’ olduğuna dair fikirlerin değişmesi için dini ve geleneksel liderleri kendi toplumları içerisinde diyaloğu güçlendirmeye çağırıyoruz” denildi. Bildirgede sadece dinsel ve geleneksel liderlerin yanı sıra kadın sünneti ve çocuk evliliğine maruz bırakılanların da daha fazla duyarlılık oluşturulması için devreye girmeleri istendi. Konferansa katılan çok sayıda din insanının da benzer görüşleri dile getirdiği öğrenildi. 
 
‘Her 100 kadından 39’u çocuk yaşta evlendiriliyor’
 
Konferansta üzerinde durulan bir diğer konu ise, erken yaştaki evlilikler. Konferansa katlan Kahire’deki El Ezher Camii yöneticisinin ise çocuk yaşta evlendirilmeye yönelik bir fetvayı duyurduğu bilgisi verildi. Öte yandan, UNICEF verilerine göre Afrika’daki her 100 kadın evliliğinin 39’u 18 yaşından küçük yaşta evlendiriliyor. Aynı verilere göre Afrika’daki her 100 kadından 13’ü ise 15 yaşından önce evlendiriliyor.
 
Kadın sünneti nedir?
 
Kadın sünneti, tıbbi olmayan nedenlerle eril zihniyetin sonucu olarak kadın üreme organlarının kısmen ya da tamamen çıkarılmasıdır. Ritüel olarak yapılan bu uygulama Afrika, Asya ve Orta Doğu’da bazı ülkelerde ya da ülke içindeki bazı topluluklarda sıklıkla uygulanıyor. Kadın sünnetinden her yıl milyonlarca çocuk etkileniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kadınların genital organlarını sakatlayan bu yöntemi kesin olarak suç olarak kabul ediyor. Uygulamaya maruz bırakılan kadınların çoğu ömür boyu acı çekerken, sünnet esnasında veya sonrasında enfeksiyon kapılması nedeniyle ölümler veya hastalıklar kaçınılmaz oluyor.
 
Yaşayan 200 milyon kadın sünnetine maruz bırakıldı
 
Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, çoğunluğu Afrika ülkelerinde olmak üzere 200 milyonu aşkın kadın sünnetine maruz kaldı. UNICEF tarafından 2016 yılında yayınlanan bir raporda ise, daha fazla duyarlılık oluşturulmaması halinde 2030 yılına kadar en az 50 milyon çocuğunun kadın sünnetine maruz kalacağı tahmin ediliyor.
 
Her ne kadar son on yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde kadın sünnetinde bir gerileme sağlansa da kadın sünnetinin halen Somali, Mali, Cibuti ve Gine gibi ülkelerde yaygınca yapıldığı biliniyor.