Almanya’da on binler çevre için eylemde

  • 12:29 22 Haziran 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Almanya'nın Aachen kentinde en geniş katılımlı Gelecek için Cumalar gösterisi düzenlendi. On binlerce genç iklim değişikliğine acil müdahalede bulunulmasını istedi. 
 
Almanya'da on binlerce genç iklim değişikliğine acil müdahale talebiyle düzenlenen eyleme katıldı. Almanya'nın Aachen şehrinde Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) adlı girişimin organize ettiği eyleme, polisin verilerine göre en az 20 bin kişinin katıldığı belirtildi. Eylemin organizatörleri ise katılımın 40 bin seviyesinde olduğunu tahmin ediyor.
 
‘Şu anda harekete geçmeliyiz’
 
Kömürden vazgeçilmesi ve Paris İklim Anlaşması’na uyulması istendiği eylemde, "Sizin açgözlülüğünüz bizim geleceğimize mal oluyor", "İklim adaleti: hemen şimdi" ve "Eğer dünya bir banka olsaydı, onu şimdiye kadar çoktan kurtarmış olurdunuz" ifadelerinin yazılı olduğu pankartlar taşındı. Almanya'nın Freiburg şehrinden eyleme katılmak için gelen 17 yaşındaki Malika Scheller, "Şu anda harekete geçmeliyiz: Aslında geç bile kaldık" dedi.
 
Eyleme 15 ülkeden katılım oldu
 
Almanya'da şimdiye kadar gerçekleşen en kalabalık Gelecek için Cumalar eylemine Hollanda, Belçika, Fransa ve İngiltere dahil 15 ülkeden katılım oldu. İsveçli öğrenci Greta Thunberg'in "İklim için okul grevi" sloganıyla başlattığı protesto eylemleri kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştı. Greta, Ağustos 2018'den beri her Cuma okula gitmek yerine İsveç Parlamentosu’nun önünde eylem yaparak, hükümeti iklimlerin korunması konusunda daha etkin bir tutum izlemesini talep ediyor.
 
Maden ocağına karşı eylem
 
Aachen'a 40 km mesafede bulunan Garzweiler maden ocağında da protesto eylemleri düzenlenmesi bekleniyor. Eyleme 4 bin kişilik bir katılım olacağı öngörülüyor. Eylemciler 2038'e kadar açık kalması planlanan madenin derhal kapatılmasını talep ediyor.