Ebola salgınından dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı bin 500’ü aştı

  • 13:49 24 Haziran 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Demokratik Kongo’da, iyi eyalette görülen Ebola virüsü nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı bin 500’ü aştı. 
 
Demokratik Kongo’da Sağlık Bakanlığı, ülkedeki ebola salgınına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, bakanlığın elde ettiği verilere göre, salgının başından bu yana toplamda 2 bin 145 kişiye ebola virüsü bulaştığı kaydedildi. 
 
140 bin 915 kişi aşılandı
 
Açıklamada, bin 506 ölüm yaşanırken, 621 kişinin ise iyileştiği bilgisi verildi. Bununla birlikte halen 276 şüpheli vakanın inceleme aşamasında olduğu kaydedildi. Ebola virüsüne karşı 140 bin 915 kişi aşılandı. 
 
Doğudaki Nord-Kivu ve kuzey doğudaki Ituri eyaletleri dışında 12 Haziran günü 5 yaşındaki bir çocuğun, 13 Haziran’da ise kardeşinin Uganda ülkesinde hayatını kaybettiği ifade edildi. 
 
Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Uganda, iki ülke arasında sağlık işbirliğinin derinleştirilmesini belirleyen bir protokol anlaşmasını sonuçlandırmak için tartışmalar yürütüyor. 
 
Batı Afrika’da 11 bin kişi hayatını kaybetmişti
 
Ülkede geçen yıl 1 Ağustos’ta başlayan yeni ebola salgını, 1976’dan bu yana onuncu salgın olurken, tarihin en ağır ikinci ebola salgını olarak kayıtlara geçti. 2014 yılında Liberya, Gine ve Sierra Leone’yi kapsayan Batı Afrika’daki ebola salgınında 11 bin kişi hayatını kaybetmişti.
 
Sağlık merkezlerine saldırı
 
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çatışmalı alanlar salgın ile mücadeleyi zorlaştırıyor. Son zamanlarda birçok sağlık merkezi saldırılara uğradı. Birleşmiş Milletler, 23 Mayıs’ta ebola salgınına karşı yeni tedbirler alınması için “acil müdahale koordinatörü” atamıştı.