Yemen'de sadece 2019'da koleradan 200 bin çocuk etkilendi

  • 19:04 8 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İç savaşın sürdüğü Yemen'de son verilere göre sadece 2019 yılı içinde 200 bin çocuk koleraya yakalandı. Uzmanlar yağışlar nedeniyle hastalığın daha da artmasından endişe ediyor.
 
Yemen'de 2015'den bu yana süren iç savaşın etkilerinden gıda eksikliği ve sağlık hizmetlerine ulaşım sorununun yanına iklim krizinin eklenmesiyle sadece 2019'un ilk altı ayında şüpheli kolera vakası sayısı 440 bine ulaştı. Bu rakamın 203 binini ise sadece çocuklar oluşturuyor. 
 
Save the Children verilerine göre şu ana kadar ülkede çeşitli sağlık sorunları nedeniyle 2019'un ilk altı ayında 2018'in tamamına göre dokuz kat fazla insan hayatını kaybetti.
 
‘Aşırı yağışlar oranları artırabilir’
 
Save the Children Yemen Direktörü Tamer Kirolos, temizlenmeyen sularda yaşayan bakterilerin çeşitli hastalıklara yol açtığını söyleyerek şunları kaydetti: "Hastalık oranları son birkaç haftadır stabil seyrediyor ancak aşırı yağışlar ve olası sel felaketleri nedeniyle bu oranların keskin şekilde artmasından korkuyoruz."
 
Yemen İç Savaşı hakkında
 
Yemen İç Savaşı, 2015 yılının Mart ayından beri ülkedeki pek çok grup arasında devam eden çatışmaları kapsıyor. Arap Baharı sonrası devrilen eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Şii Ensarullah Hareketine destek vermeye başladı. Yemen'de bir türlü sağlanamayan istikrar sonucu bir hükümet krizi oluştu ve Husilerin başkent Sana'a'yı ele geçirerek, yönetimi devralmasıyla sonuçlandı. Husiler, kısa sürede Taiz gibi büyük güney kentlerini ele geçirmeye başladı. Yemen Ordusu dağıldı. Husiler ikinci büyük kent olan Aden'i kuşattı.
 
Bunun üzerine Suudi Arabistan öncülüğünde koalisyon oluşturuldu. Koalisyon güçlerinin bombardımanları Husilerin ilerleyişini durdurdu. Ancak, bu durum Husileri geriletmeye yetmedi. Öte yandan Arap Yarımadası el-Kaidesi ve diğer radikal gruplar ülkenin doğu bölgelerini ele geçirmeye başladılar. Çatışmalar devam ediyor.