Papua Yeni Gine'de onlarca kadın ve çocuk katledildi

  • 13:01 10 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ –  Papua Yeni Gine’de kabileler arasında çıkan çatışmada, onlarca kadın ve çocuk katledildi. 
 
Papua Yeni Gine'de kabileler arasında çıkan çatışmada yaşanan bir katliamda çocukların ve hamile kadınların katledildiği belirtildi. Hela bölgesinde rakip kabileler arasında birkaç gün süren şiddet olaylarında en az 24 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bazı haberlere göre yaşamını yitirenlerin sayısının daha fazla olduğu belirtiliyor. 
 
Hela bölgesinin Valisi Philip Undialu, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Çok üzücü bir haber"  derken, katliamın yıllardır devam eden bir husumetten kaynaklandığını söyledi. Philip, "Daha önce yapılan bir saldırıya misilleme. Her iki saldırı da, insanların hiç beklemediği bir anda masum topluluklara karşı düzenlendi ve hepimiz şoke olduk" dedi.
 
Yetkililer, bölgede yıllardır toprak ve kaynak paylaşımı konusundaki tartışmalardan kaynaklanan şiddet olayları yaşandığını belirtiyor.
 
Katliam nasıl yaşandı?
 
Uzak bölgedeki katliamın ayrıntıları hala çok net değil, ancak birkaç gün boyunca karşılıklı saldırıların düzenlendiği belirtiliyor.  Yerel Haber Ajansı EMTV, Tari-Pori bölgesindeki iki küçük köyde, en az iki olay yaşandığını aktardı. 
 
Pazar günü Munima köyünde dört erkek ve üç kadın katledildi. Pazartesi günü de Karida köyünde 16 kadın ve çocuk katledildi. Kadınlardan ikisinin hamile olduğu bildirildi.
 
Post-Courier gazetesine göre de ilk saldırılar Cumartesi ve Pazar günü düzenlendi. İlk gün altı kişi, ertesi gün düzenlenen saldırıda iki hamile kadın dahil 16 kişi katledildi.
 
Hela Bölgesi sağlık yetkilisi Pils Pimua Kolo, Karida köyündeki katliamın fotoğraflarını Facebook'ta paylaştı. Fotoğraflarda, bezlere sarılıp, direklere bağlanmış bir sıra cenaze görülüyor. Pils Pimua, bazı cenazelerin parçalandığını ve tanınmaz hale geldiğini de söyledi.
 
Yetkililerin tepkisi ne oldu?
 
Başbakan James Marape, haberi "hayatımın en üzgün günlerinden biri" diye tanımlarken, failleri bulma sözü verdi. James, katliamların Hagui, Okiru ve Liwi kabilelerince düzenlendiğini ve sorumluların cezalandırılacağını ifade etti. James, "400 bin kişinin yaşadığı yerde, 60'dan az polis nasıl düzeni sağlayabilir ki" dedi.
 
Bando da bölgedeki mevcut 40 polise, 100 kişilik takviye yapılacağını vurguladı.
 
Ülkede kabileler arası çatışmalar ne kadar yaygın?
 
Ülkenin dağlık kesimleri çok uzak. Buradaki topluluklar hala kabile gelenekleriyle yaşıyor ve bazı küçük köylerin hiç yol bağlantısı yok. 2018'deki depremde bazı uzak bölgeler yerle bir olmuştu.
 
Kabileler arası çatışmalar, tecavüz, hırsızlık ya da toprak anlaşmazlıkları nedeniyle sık görülüyor. Ancak ülkede kabileler birbirleriyle onyıllardır ya da yüzyıllardır çatışırken, son şiddet olayları tüm ülkeyi şoke etti.
 
Son yıllarda bölgeye otomatik silahların girişi, şiddet olaylarının bilançosunu daha da ağırlaştırdı.
 
BM'ye göre nüfusun yüzde 40'ının günde 1 doların altında gelirle yaşadığı Papua Yeni Gine, Asya'nın en yoksul ülkelerinden biri.
 
Kaynak: BBC Türkçe