Kaptan Carola: Yaşadıklarım göçmen sorununu gölgede bırakmamalı

  • 17:16 11 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ -  İtalya Sahil Muhafaza ekiplerinin engellemelerine rağmen, göçmenleri kurtaran gemi kaptanı Carola Rackete, yaşadıklarının, göçmen sorununu gölgede bırakmamasını istedi. 
 
Akdeniz’de kurtardığı göçmenleri, İtalya Sahil Muhafaza ekiplerinin engellemelerine rağmen Lampedusa Adası’na bıraktıktan sonra ev hapsine alınan Alman gemi kaptanı Carola Rackete geçtiğimiz günlerde serbest bırakılmıştı. Carola, gözaltına alınmasını ve ardından yaşananları, göçmen sorununu gölgede bırakmamasını istedi. Euronews’in haberine göre, Carola, bu açıklamayı aldığı ölüm ve taciz tehditlerinin ardından gizlendiği İtalya’nın Sicilya Adası’ndan yaptı. 
 
Carola, kendi çalıştığı sivil toplum kuruluşu Sea Watch’a verdiği mülakatta, “Şahsıma büyük teveccüh gösteriliyor. Ancak Akdeniz’deki durum daha önce olduğu gibi aynen devam ediyor” diye belirtti. 
 
Carola, “Her gün Libya kıyılarından ayrılan tekneler var. Devam eden iç savaşlardan kaçan mülteciler kaçırılıyor, işkence görüyorlar ve köle olarak satılıyorlar” şeklinde konuştu. 
 
Carola sözlerini şöyle sonlandırdı: “İstediğimiz şey çok açık. Alıkonulan, gözaltına alınan tüm sivil kurtarma gemileri serbest bırakılsın ve hayat kurtarmak bir kez daha mümkün olsun.”
 
Carola’nın ceza alma riski var
 
İtalyan sahil güvenlik ekiplerinin engellemelerine rağmen Sea-Watch 3 isimli gemiyi İtalya’nın Lampedusa Adası’ndaki limana yanaştıran ve göçmenlerin hayatını kurtaran Carola, her ne kadar cezaevinde olmasa da hakkındaki soruşturma devam ediyor. Carola’nın İtalya’da 2 ila 10 yıl hapis ve 50 bin Euro para cezası alma riski bulunuyor. Roma ile Berlin’i karşı karşıya getiren olayda Carola’nın serbest bırakılması için Almanya ve Fransa hükümetleri, İtalya hükümetini eleştiren açıklamalar yapmaya devam ediyor. 
 
Öte yandan İtalyan STK Mediterranea Saving Humans ile Alman STK Sea-Eye, hafta içinde Akdeniz’de kurtardıkları göçmenleri Avrupa’ya getirdikleri gerekçesiyle benzer cezalarla karşı karşıya